COTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKontor logoAgrobex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-BUD logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoVantage Development S.A. logoArchicom logoBusiness House logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPodium Investment logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Pekin liderem wśród rynków biurowych

W raporcie opublikowanym przez Cushman & Wakefield Pekin zajął pozycje lidera wśród największych rynków biurowych na świecie.

Pekiński rynek biurowy zdobył 5 z 6 medali przyznawanych w rankingu opracowanym przez Cushman & Wakefield. Dane miasto oceniane było pod kątem najszybszego wzrostu, najwyższego wzrostu czynszów lub kompresji stóp kapitalizacji od czasu ostatniego spowolnienia światowej gospodarki oraz za potencjał najmocniejszego wzrostu czynszów i wartości kapitałowych.

W rankingu miast o największych wzrostach czynszów drugie miejsce po Pekinie zajęło San Francisco. Brązowy medal zdobyła Moskwa, zaś na czwartym miejscu ex aequo znalazły się Szanghaj oraz Londyn.

Jak mówi Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny C&W: Duże międzynarodowe imprezy sportowe są okazją dla miasta-gospodarza do zaprezentowania się światu i Londyn właśnie to zrobił. Z naszej analizy wynika, że londyński rynek biurowy stanął na podium. Na uwagę zasługuje jednak prawdziwie międzynarodowy charakter tabeli zwycięzców, w której znalazły się rynki dojrzałe takie jak San Francisco i Hongkong oraz lider rankingu Pekin i inne rynki wschodzące, w tym Moskwa, New Delhi i Sao Paulo. Nie można już mówić, że tzw. rynki „wschodzące” odnotowują wzrost, a rynki „dojrzałe” mają najwyższe wartości nieruchomości. Popyt i aktywność są rzeczywiście zróżnicowane i te stare podziały nie mają już racji bytu na globalnym rynku”.

Jeżeli chodzi o zmiany czynszów i stóp kapitalizacji w minionym roku, najwyższy wzrost odnotowano w Ameryce Południowej i Północnej. Natomiast Azja charakteryzuje się najwyższymi czynszami i stopami kapitałowymi oraz największym ożywieniem od czasu recesji.

Najsłabsze wyniki odnotowano w Europie (z wyłaczeniem Londynu i Moskwy, które zdobyły medale) co związane jest z niewielkim ożywieniem rynku oraz wpływem kryzysu zadłużenia państw na podejmowanie decyzji biznesowych. Jednak jak komentuje Carlo Barel di Sant’Albano z C&W: Olimpiada pozostawi po sobie w Londynie trwały ślad w postaci dalszego rozwoju i inwestycji we wschodniej części stolicy Wielkiej Brytanii. Również wiele rynków europejskich zajmuje mocne pozycje w globalnym zestawieniu i niezależnie od kryzysu zadłużenia państw można oczekiwać stopniowego ożywienia popytu i aktywności na najważniejszych dojrzałych rynkach Europy oraz dalszego rozwoju innych konkurencyjnych lokalizacji, głównie Moskwy, Warszawy i Stambułu.

Poniżej dostępna pełna treść raportu (w języku angielskim):

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra