Giant

Dobre prognozy dla rynku inwestycyjnego w Polsce

Zdjęcie przedstawia Harmony Office Center.
Zdjęcie przedstawia Harmony Office Center.
Według prognoz ekspertów Polska może osiągnąć 2,5 mld EUR z transakcji inwestycyjnych w 2012 r.

Firma doradcza Savills opublikowała raport dotyczący transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Według prognoz firmy wartość transakcji na wspomnianym rynku może przekroczyć 1 mld EUR w drugiej połowie 2012 r. Związane jest to z dużą liczbą obecnie realizowanych umów przedwstępnych i transakcji inwestycyjnych. Doliczając 856 mln EUR, który jest wynikiem za pierwsze półrocze, Polski rynek inwestycyjny może na koniec roku osiągnąć wynik wahający się między 2 a 2,5 mld EUR.

Mimo 15 proc. spadku w porównaniu z pierwszą połową 2011 r., Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w CEE. Jak mówi Michał Ćwikliński z Savills Polska: Wzrost aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymująca się popularność Polski wśród inwestorów zagranicznych, utwierdza pozycję Polski w czołówce rynków Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym, że kilka ważnych umów przedwstępnych zostało już podpisanych, a inne większe transakcje są w trakcie realizacji, oczekujemy bardzo dobrej drugiej połowy 2012 roku.

Jedną z największych transakcji zawartych w pierwszej połowie br. w sektorze nieruchomości biurowych był zakup drugiej fazy Harmony Office Center w Warszawie przez fundusz Azora za 54 mln EUR. Natomiast sama Warszawa pozostaje najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod inwestycje, w szczególności nieruchomości biurowe. Potwierdza to fakt, że tylko jedna z pięciu transakcji zawartych w pierwszej połowie 2012 r. miała miejsce poza stolicą.

Jak komentuje Michał Stępień z Savills Polska: Zarówno międzynarodowi, jak i krajowi inwestorzy są przede wszystkim zainteresowani najlepszymi nieruchomościami, m.in. z długimi okresami najmu i w najlepszych lokalizacjach, jak również nieruchomościami obłożonymi większym ryzykiem, ale oferującymi możliwość znacznego zwiększenia wartości, co powoduje polaryzację polskiego rynku. Szacujemy, że do końca 2012 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości utrzymają się na stabilnym poziomie, w szczególności w centralnym obszarze biznesu w Warszawie.

Poniżej pełna treść raportu (w języku angielskim):

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz