Forbo Flooring Systems Polska logoNowy Styl Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKontor logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPodium Investment logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArchicom logoCOTEX Office Centre logoTétris Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTER-BUD logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Stawki czynszów idą w gorę

|
Za wzrost stawek  w głownej mierze odpowiada kryzys w strefie euro i niepewność w gospodarce
Za wzrost stawek w głownej mierze odpowiada kryzys w strefie euro i niepewność w gospodarce
Prognozowany jest dodatni wzrost czynszów w najlepszych lokalizacjach na koniec 2012 roku w stosunku do roku ubiegłego, co wiąże się ze spadkiem dostępności najlepszych powierzchni w centralnych obszarach biznesu – wynika z najnowszego raportu Savills.

Według ekspertów podwyżki obejmą rynki: West End w Londynie ( wzrostu czynszów o 7,3% w stosunku do roku ubiegłego), Bruksela (5,5%), Lyon (8,7%), Dusseldorf (5,8%) i Hamburg (4,3%). Ogólnie stawki czynszów w centralnych obszarach biznesu w Europie wzrosną o 1,4 proc., co jest spowodowane spadkiem zainteresowania niektórymi rynkami powierzchni biurowej wśród najemców i wzrostem czynszów powodowany kryzysem strefy euro. 

- Nasz wykres obrazujący stawki czynszów wskazuje, że większość rynków biurowych jest na poziomie swojej 10-letniej średniej, z niewielkimi różnicami na rynkach regionalnych. Sektor TMT (Techologie, Media, Telekomunikacja) był jednym z najsilniejszych w pierwszej połowie 2012 roku, w szczególności w Paryżu, Dusseldorfie i Mediolanie. Razem z usługami dla biznesu, sektor TMT podtrzymał popyt – mówi Lydia Brissy, dyrektor europejskiego działu analiz rynkowych.

W raporcie Savillas, eksperci zwracają uwagę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku o nieco ponad 4 proc. spadła średnio ilość transakcji. Nie wszyscy jednak odczuli panującą niepewność w gospodarce. Wzrost zanotowały Amsterdam i Bruksela, odpowiednio o 65 oraz 10 proc.

- Spodziewamy się, że popyt w drugiej połowie 2012 roku będzie większy niż w pierwszej połowie i oczekujemy, że na głównych rynkach, takich jak Amsterdam, Frankfurt i Bruksela, całkowita ilość zawartych transakcji wzrośnie w stosunku do 2011 roku. W całej Europie oczekujemy, że średni wolumen zawartych transakcji w 2012 roku osiągnie mniejszą wartość niż w 2011 roku, co będzie spowodowane trwającą niepewnością w strefie euro, która przełoży się na popyt - mówi Julia Maurer, analityk w europejskim zespole analiz rynkowych Savills.


0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra