Giant

Nadchodzi poprawa na rynku nieruchomości komercyjnych?

III kwartał 2012 roku charakteryzował się niską aktywnością na rynku nieruchomości, lecz widać możliwości poprawy.

Najnowszy raport RICS Global Commercial Property Survey przedstawia zastój na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie, spowodowany kryzysem zadłużeniowym. Pomimo tego, kwartał III 2012 r. dla wielu państw odznaczył się nieznacznie lepszymi wynikami niż poprzedni.

Najjaśniejszym symptomem możliwości poprawy na rynku jest ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny programu OMT - Outright Monetary Transaction, mającego na celu obniżenie kosztów pożyczek zadłużonych państw członkowskich strefy euro dzięki wykupowi ich obligacji. Plan ten może ustabilizować i poprawić sytuację gospodarczą w Europie.

Innymi pozytywnymi trendami wspomnianymi w raporcie RICS jest znaczny wzrost popytu najmu w krajach takich jak Rosja, Belgia, Niemcy i Austria. Poprawa na rynku inwestycji nastąpiła także w Polsce. Najlepsze perspektywy na rynku nieruchomości komercyjnych ma Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Kanada.

Niestety, raport zawiera także wiele niekorzystnych wiadomości z obszaru aktywności gospodarczej. Problemem jest niski popyt najmu i inwestycji. Największy spadek tego wskaźnika odnotowano we Francji, Włoszech, Grecji i Hiszpanii.

Raport RICS pozwala spojrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Jak twierdzą specjaliści, najwięcej nadziei na poprawę daje wprowadzenie programu OMT.


0.0
Tagi: RICS Polska
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Śledzący branże :
Co za beznadziejny sposób reklamy! z marketingiem niewiele Jartom masz wspólnego - przecież w tekście nawet o Was nie piszą!
27 sierpnia 2013 12:36
manot :
Zobaczcie jak wyglądają aktualne wyceny hal w bazie Jartomu. Kto by oczekiwał że przyjdą takie zmiany cenowe pod Warszawą? Że będzie można kupić nieruchomości w strefach ekonomicznych za takie pieniądze? No właśnie - to nie jest przypadek, że nieruchomości znikają z bazy Jartomu w takim tempie, to wynika z wycen!
27 sierpnia 2013 12:33