Giant

Średni III kwartał dla stolicy Polski

|
Wśród większych transakcji jest powierzchnia wynajęta przez Asseco w Wilanów Business Park
Wśród większych transakcji jest powierzchnia wynajęta przez Asseco w Wilanów Business Park
Warszawa. Wzrosła liczba pustostanów, ale wzrósł także całkowity wolumen transakcji najmu.

Znamy już dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za III kwartał 2012 roku. W swoim raporcie Warsaw Research Forum odniosło się do sytuacji dotyczącej zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Analitycy podkreślają, że w III kwartale tego roku portfel powierzchni komercyjnych w Warszawie wzrósł o ponad 56 tys. mkw, sięgając 3,75 miliona mkw. Inwestorzy lokowali swoje aktywa przede wszystkim w trzech strefach: Obrzeża Centrum, Południowy Wschód oraz Południowy Zachód.

Według opublikowanych danych wzrosła stopa pustostanów z 7,4 proc. w czerwcu do 8,1 proc. Wzrósł także współczynnik niewynajętej powierzchni w centralnych strefach z 8,1 proc. do 8,7 proc. oraz poza centrum do 7,8 proc. 

Warsaw Research Forum zwraca uwagę, że całkowity wolumen transakcji najmu w III kw. 2012 osiągnął 157,6 tys. mkw., co stanowi wzrost o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Natomiast wielkość popytu w tym roku wyniosła 455 300 m kw. (wobec 440 000 m kw. w tym samym okresie 2011).

Szczególnie dwie strefy warszawskiego rynku powierzchni biurowych w III kwartale tego roku cieszyły się sporym zainteresowaniem najemców, najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w strefie Południowe Górne (45 proc.) oraz na Obrzeżach Centrum (20 proc.).

Wśród kluczowych dla rynku transakcji należy wymienić przede wszystkim trzy umowy przednajmu: 20 400 m kw. wynajęte przez Asseco w Wilanów Business Park, Poczta Polska w projekcie Domaniewska 37C (12 600 m kw.) oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Green Corner (11 700 m kw.).

Warto odnotować jeszcze, że umowy przednajmu stanowiły aż 41proc. całkowitego wolumenu transakcji (64 500 m kw.), co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu do wcześniejszych miesięcy. Natomiast o ponad 10 punktów procentowych (do 22 proc.) zmalał udział renegocjacji / przedłużeń umów najmu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz