Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej rynków nieruchomości w Europie

Firma DTZ, a UGL Company opublikowała raport z którego wynika, iż wzrosła atrakcyjność inwestycyjna rynków nieruchomości w poszczególnych krajach europejskich.

Raport DTZ Fair Value Index, opublikowany przez firmę DTZ, a UGL Company, informuje o atrakcyjności inwestycyjnej rynków nieruchomości w poszczególnych krajach Europy. 3 kwartał 2012. charakteryzował się wzrostem indeksu do poziomu 62 w porównaniu z kwartałem poprzednim, gdy wynosił 53.

Wzrost indeksu oznacza wzrost atrakcyjności inwestycyjnej rynków. Spowodowany jest on obniżeniem oczekiwań inwestorów na temat zwrotów z inwestycji w nieruchomości komercyjne. Europejski Bank Centralny ogłosił wsparcie dla rynków obligacji skarbowych w państwach z zagrożoną gospodarką, przez co spadły stopy zwrotu z obligacji skarbowych. Zmalały również premie za ryzyko w przypadku większości klas aktywów, w tym związanych z rynkiem nieruchomości.

Fergus Hicks,  Head of European Forecasting, DTZ, wyjaśnia: W związku z niepewną sytuacją europejskich gospodarek obserwowaliśmy duże fluktuacje na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jednakże ogłoszenie Europejskiego Banku Centralnego, że wesprze rynki obligacji skarbowych zagrożonych gospodarek razem z komentarzem Mario Draghi, Prezesa EBC, że zrobi, co w jego mocy, by uratować strefę euro zostały pozytywnie przyjęte i oprocentowanie obligacji skarbowych spadło. W rezultacie nieruchomości komercyjne są obecnie bardziej atrakcyjne, jako produkt inwestycyjny i stąd wzrost Fair Value Index.

Najlepsza sytuacja jest na rynkach w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Najgorzej wypadają kraje z zagrożoną gospodarką, takie jak Hiszpania i Włochy. Wyjątkiem jest Irlandia. Rozwój gospodarczy sprawił, że oprocentowanie obligacji skarbowych spadło. Co więcej przewidujemy, że czynsze w Dublinie będą rosły do 2017 roku. W rezultacie dublińskie nieruchomości handlowe, magazynowe i biurowe mieszczą się w kategorii HOT według DTZ Fair Value Index i stanowić mogą atrakcyjne cele inwestycyjne – mówi Matthew Hall, Global Head of Forecasting, DTZ.

Pełna wersja raportu poniżej w wersji PDF

Pobierz PDF

0.0
Tagi: DTZ
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
karoten :
Nieruchomości magazynowe sprzyjają i będą sprzyjały inwestowaniu, ale akurat w tej branży spodziewane są wzrosty. Nie sądzę, aby hale przygotowane pod przeróżne działalności, mogły utrzymać się na tak niskim poziomie cenowym. Raczej będzie drożej.
8 marca 2016 11:30
mizons :
To samo z rynkiem magazynów. Magazyny w Polsce cenowo poleciały w dół, z bazy jartomu zniknęło mnóstwo nieruchomości. To nie przypadek - po prostu tak dobre mamy teraz w branży wyceny...
29 lipca 2013 11:41