Rośnie liczba kredytodawców

|
Według najnowszego raportu firmy Cushman&Wakefield liczba aktywnych kredytodawców w Europie wzrosła prawie o jedną trzecią.

Cushman&Wakefield opublikował raport „Badanie europejskich rynków kredytowania nieruchomości 2013” (European Real Estate Lending Survery 2013). Badanie przeprowadzone było na grupie 109 wiodących na świecie podmiotów finansujących transakcje zakupu nieruchomości. Ocenili oni popyt na kredyty i zwrócili uwagę na najważniejsze trendy mające wpływ na rynek finansowy.

Analizy wykazały, iż w ciągu minionego roku liczba aktywnych kredytodawców wzrosła o 29 proc. Eksperci z firmy Cushman&Wakefield zaznaczają jednak, iż wielu z nich nadal koncentruje się głównie na najlepszych aktywach, a warunki udzielania kredytów pozostały rygorystyczne.

Raport wykazuje także, iż istnieje duże prawdopodobieństwo wzrostu podaży kredytów na nieruchomości na europejskich rynkach. Analitycy z Cushman&Wakefield w 2013 roku przewidują wzrost o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Raport wskazuje, iż rośnie liczba kredytodawców skłonnych do udzielania kredytów w wysokości ponad 100 mln euro.

Rynek kredytowania inwestycji w nieruchomości w Europie jest nadal zdominowany przez najważniejsze banki brytyjskie i niemieckie, ale w ostatnim czasie swoją obecność zaczęły zaznaczać także inne podmioty, zwłaszcza z USA. W czwartym kwartale 2012 r. i pierwszym kwartale bieżącego roku warunki kredytowania znacznie się poprawiły. Obserwujemy zdrową rywalizację pomiędzy kredytodawcami o atrakcyjne aktywa, co skutkuje najwyższymi wycenami od czasu kryzysu finansowego - komentuje Michael Lindsay, dyrektor działu ds. finansowania korporacyjnego w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Na rynku kredytowym w Europie pojawiło się 10 nowych podmiotów i wróciło 10 kredytodawców, którzy nie byli aktywni w pierwszym kwartale 2012 roku.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz