Piąte miejsce Warszawy

|
Najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest Londyn, Warszawa na miejscu piątym – tak wynika z raportu firmy CBRE, przedstawionego na targach MIPIM.

13 marca 2013 roku, podczas targów MIPIM w Cannes, firma CBRE przedstawiła wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości. Najchętniej wybierają lokalizacją inwestycyjną w 2013 roku jest Londyn, na kolejnych miejscach uplasowało się Monachium, Berlin i Paryż. Warszawa znalazła się na pozycji piątej.

Mike Atwell, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE w Polsce powiedział - Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem jest Londyn, a w rankingach do góry idą Monachium, Berlin i Paryż, zaraz za którymi plasuje się Warszawa – preferowana lokalizacja dla inwestycji w nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na intencje inwestorów w 2013 roku ma wpływ postrzeganie przez nich ryzyka rynkowego, a także sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach Europy. Dlatego właśnie Europa Północna, w tym Niemcy, Wielka Brytania (przede wszystkim Londyn) oraz Polska pozostają w czołówce lokalizacji uważanych za obiecujące i przyciągających kapitał.

Polska jest uznawana za najbardziej atrakcyjną lokalizację w regionie europy Środkowo-Wschodniej. Zdobyła więcej głosów niż państwa takie jak Francja, Hiszpania, czy też kraje skandynawskie. Analitycy CBRE za powód uznają dobrą kondycję gospodarczą Polski oraz korzystne perspektywy.

Za największe zagrożenie dla ożywienia na europejskim rynku nieruchomości uznawana jest recesja. Malejące znaczenie według inwestorów ma groźba rozpadu strefy euro oraz dostępność do finansowania.

Peter Damesick, prezes Działu Badań EMEA, CBRE, skomentował - Choć nadal problemem jest recesja, obawy o rozpad strefy euro odsunęły się na dalszy plan, a wpływ kryzysu w strefie euro na aktywność inwestycyjną wydaje się mniejszy. Pomimo nadal trudnej sytuacji makroekonomicznej, widać oznaki optymizmu wśród inwestorów na europejskim rynku nieruchomości w porównaniu do ubiegłego roku. Trudno jeszcze powiedzieć, czy optymizmu tego nie rozwieją nowe obawy związane z wynikami wyborów we Włoszech, jednak wydaje się, że wyniki badania idą w parze z trendami rynkowymi z ostatnich miesięcy. Widać ogólnie większą płynność rynku, a także więcej inwestycji w nieruchomości spoza grupy najlepszych aktywów oraz na niektórych peryferyjnych rynkach Europy. Te trendy będą nadal widoczne, a nawet powinny się nasilać w trakcie tego roku.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz