Proton Office

Czwarty rynek regionalny w Polsce

Jones Lang LaSalle opublikował raport „Rynek nieruchomości biurowych” w Katowicach.

W Katowicach rozwija się sektor usług dla biznesu. Spowodowane jest to głównie dogodną lokalizacją oraz wysoko wykwalifikowaną kadrą. Miasto posiada również rozwiniętą infrastrukturę transportową, w tym dostęp do trzech lotnisk międzynarodowych. Katowice charakteryzują się także odpowiednią podażą nowoczesnej powierzchni biurowej.

Katowice, centrum dwumilionowej Metropolii Silesia, to wyróżniający się na mapie Polski ośrodek gospodarczy i akademicki. O ile w przeszłości miasto kojarzyło się wyłącznie z przemysłem ciężkim, dzisiaj ulega kompleksowej transformacji i w coraz większym stopniu jest postrzegane jako interesująca destynacja dla inwestycji zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora usług dla biznesu. O atrakcyjności Katowic decyduje szereg czynników takich jak potencjał ludzki, naukowy oraz technologiczny, strategiczna lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, system kompleksowego wsparcia biznesu ze strony władz lokalnych, a także dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych. Już teraz swoje oddziały mają w Katowicach takie globalne marki z sektora usług jak m.in. Capgemini, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC – komentuje Patricia Lannoije, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, Jones Lang LaSalle.

Istotne dla inwestorów jest również wsparcie miasta, które przeznacza 30 proc. budżetu na inwestycje. Proces podejmowania decyzji o lokalizacji dla inwestycji jest procesem niezwykle złożonym, uwzględniającym szereg kryteriów. Jednym z nich jest dostęp do pomocy publicznej oraz jakość i zakres współpracy na linii firma – władze miasta. Katowice oferują kompleksowe długofalowe wsparcie zarówno na rzecz firm szukających nowej lokalizacji, jak i tych planujących rozszerzenie swojej działalności. Opiekę nad inwestorem zapewniają specjaliści z Biura Obsługi Inwestorów Strategicznych. Miasto dysponuje takimi narzędziami wsparcia jak zwolnienie z podatku od nieruchomości, dofinansowanie i pomoc Powiatowego Urzędu Pracy oraz działalność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Warto również zwrócić uwagę na otwartość uczelni wyższych na współpracę z inwestorami, a także na oferowane przez miasto udogodnienia takie jak wsparcie marketingowe, mieszkania dla inwestorów strategicznych, dostęp do powierzchni biurowych na rekrutację i szkolenia w fazie przygotowawczej projektu oraz możliwość dostosowania transportu publicznego do potrzeb inwestorów. Należy dodać, iż oprócz analizowanych przez inwestora: potencjału kapitału ludzkiego, infrastruktury, jakości życia czy też zachęt ze strony miasta i uczelni, coraz większą rolę odgrywa dostępność powierzchni biurowej realizowanej z naciskiem na energooszczędność i ekologiczność ponieważ takie budynki pozwalają obniżyć poziom opłat eksploatacyjnych – informuje Mateusz Skowroński, Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestorów Strategicznych, Urząd Miasta Katowice.

Agata Piątek, Delivery Manager, Hays Poland, mówi - Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu z uznaniem wypowiadają się o skali i potencjalne katowickiego rynku pracy i dostępie do wysoko wykwalifikowanych pracowników władających językami obcymi. Warto zauważyć, że w 2011, na terenie Metropolii Silesia, na 28 uczelniach kształciło się prawie 123 000 studentów, a w samych Katowicach ponad 76 000 osób. Blisko 1/3 z nich uczyła się na kierunkach ekonomiczno – administracyjnych, informatycznych oraz inżynieryjno – technicznych, czyli tych szczególnie istotnych z punktu widzenia firm z sektora usług. W tym samym czasie łączna liczba absolwentów w Katowicach wyniosła prawie 22 000 osób, a w całym regionie – 35 500. Ponad 90% studentów deklaruje znajomość języka angielskiego, a liczba osób z francuskim i włoskim należy do najwyższych w całym kraju . Skala i specyfika inwestycji z obszaru usług dla biznesu w Katowicach pokazują, że miasto dysponuje nie tylko dużą pulą kandydatów na wejściowe stanowiska, lecz także doświadczonymi kadrami, mogącymi z powodzeniem zarządzać zespołami, czy też całymi procesami.

W 2012 roku w Katowicach wynajęto łącznie około 51 400 mkw powierzchni biurowej, czyli o 43 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Dominowały transakcje nowe, w tym przednajmy. Do największych zaliczyć można wynajem 5 400 mkw przez Unilevel czy 3 280 mkw (oraz ekspansja na 1 500 mkw) przez Tele-Fonika Kable.

Podaż w 2012 roku kształtowała się na poziomie 20 650 mkw nowych biur. Jest to aż dwa razy więcej niż w roku 2011. W trakcie realizacji pozostaje obecnie 32 500 mkw, z czego 77 proc. oddane ma zostać w 2013 roku. Wiele obiektów jest również w planach, m.in. Silesia Business Park, A4 Business Park II&III oraz dalsze etapy GPP Business Park.

Wskaźnik pustostanów pod koniec 2012 roku wyniósł 10 proc. Przekłada się to na około 29 000 mkw dostępnych powierzchni. Czynsze oscylowały w okolicy 12-13,5 euro/mkw za miesiąc.

Rafał Oprocha, dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie i Katowicach, podsumowuje - Katowice, z całkowitymi zasobami biurowymi szacowanymi na około 290 000 mkw., to czwarty największy regionalny rynek w Polsce, poza Warszawą. Do końca lat 90-tych podaż biurową stanowiły głównie odrestaurowane kamienice, zmodernizowane, niskiej klasy biurowce oraz budynki wybudowane przez właścicieli na własne potrzeby. Aktualnie Katowice są dobrze przygotowane, aby spełnić wymagania najemców pod kątem dostępności powierzchni biurowej. Na rynku pojawia się coraz więcej projektów właśnie w odpowiedzi na rosnącą aktywność międzynarodowych firm oczekujących najwyższej klasy budynków biurowych. Dotyczy to zarówno firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w mieście, jak również tych, które już tutaj funkcjonują i poszukują większych powierzchni.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz