Giant

Jakie są preferencje najemcy?

Wzrośnie wskaźnik pustostanów, lecz najemcy nadal będą aktywni – podaje najnowszy raport CBRE.

Najnowszy raport CBRE What's next – badanie preferencji najemców biurowych 2013” wskazuje najbardziej istotne trendy w sektorze biurowym. Ankietę przeprowadzono wśród warszawskich firm, lecz, jak wskazują analitycy CBRE, jej wnioski odnoszą się również dla miast regionalnych.

Według raportu, na rynku biurowym w Polsce utrzymuje się duża aktywność najemców. Przewidywany jest jednak wzrost wskaźnika pustostanów w największych miastach. Eksperci zwracają również uwagę na zmianę trendów aranżacji powierzchni biurowych w stronę układu „innovative office”.

Wzrost wskaźnika pustostanów wiąże się z dużą ilością realizowanych obecnie inwestycji. Oczywistym następstwem jest korzystna sytuacja dla najemców, którzy będą mieli obszerny wybór podczas poszukiwania nowych lokalizacji dla swoich siedzib. Spowoduje to również możliwość negocjacji atrakcyjniejszych warunków najmu. Raport jednocześnie informuje, iż pomimo zmniejszenia dynamiki wzrostu krajowego PKB, 42 proc. ankietowanych firm planuje zwiększenie zatrudnienia. Analitycy CBRE zauważają więc, iż popyt na powierzchnie biurowe powinien pozostać na wysokim poziomie.

Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję wśród deweloperów powierzchni biurowych, dostosowywanie specyfikacji budynków do potrzeb potencjalnych najemców będzie w najbliższym czasie odgrywało istotną rolę. Do kluczowych elementów standardu obiektu biurowego z punktu widzenia użytkowników należą duża powierzchnia piętra, doświetlenie przestrzeni oraz elastyczność aranżacji powierzchni. To właśnie te elementy będą stawiane przez najemców na pierwszym planie w rozmowach z deweloperami – mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE oraz autor raportu.

Zmiana zauważalna jest w kontekście aranżacji powierzchni biurowej. Rośnie znaczenie technologii bezprzewodowych, zwiększa się mobilność pracowników i zadaniowość pracy biurowej. Powoduje to wzrost popularności rozwiązań typu „innovative office”, w których najbardziej mobilni pracownicy nie mają przypisanych konkretnych stanowisk pracy. Gdy docierają do pracy, zajmują po prostu wolne biurko. Dzięki przestrzeni, która zostaje przez to zaoszczędzona, pojawia się możliwość stworzenia dodatkowych miejsc spotkań i relaksu. Według raportu, w dłuższej perspektywie czasu taki typ aranżacji może zacząć w Polsce przeważać, jednak obecnie w 34 proc. biur dominuje styl gabinetowy, a w 61 proc. - open space.

Doradztwo w zakresie organizacji miejsca pracy jest na dojrzałych rynkach biurowych rozwiniętą gałęzią usług. Pomoc świadczona przez takich ekspertów jest istotna przede wszystkim dla najemców pragnących optymalizować wynajmowaną powierzchnię. Doradztwo w tej kwestii jest ważne także dla deweloperów, którzy muszą dostosować powstające obiekty biurowe do wymogów nowoczesnych miejsc pracy oraz rozwiązań technologicznych, które idą w parze ze zmieniającymi się potrzebami najemców. Wraz z rozwojem rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce należy spodziewać się, iż w najbliższej przyszłości ta forma doradztwa zyska na znaczeniu – komentuje Jonathan Steer, dyrektor działu doradztwa budowlanego w CBRE, specjalizującego się w tworzeniu nowych strategii środowiska pracy.

Eksperci CBRE w raporcie zauważają również trend „zielonego” budownictwa. Komentują jednak, iż najemcy nie są skłonni płacić za nią więcej, jeśli nie przekłada się to na wymierne korzyści.

By sprostać najnowszym tendencjom, deweloperzy będą zmuszeni do ponownego przemyślenia formatu obiektów biurowych dostarczanych na rynek. Z drugiej strony, najemcy będą musieli przeprowadzić szczegółowe analizy dotyczące metod pracy zatrudnionych oraz ich wpływu na specyfikę wynajmowanej powierzchni biurowej – podsumowuje Konrad Heidinger.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

1.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz