Proton Office

Dokąd zmierza Kraków?

Słuchacze zgromadzeni na Forum Nieruchomości w Małopolsce
Słuchacze zgromadzeni na Forum Nieruchomości w Małopolsce
CBRE, międzynarodowy doradca w zakresie nieruchomości, skomentował krakowski rynek nieruchomości komercyjnych.

Podczas konferencji Forum Nieruchomości w Małopolsce odbyła się prezentacja najnowszego raportu CBRE - „Kraków – rynek nieruchomości komercyjnych 2013”. Eksperci firmy przedstawili analizę rynku nieruchomości, aktualne trendy oraz wysnuli wnioski na najbliższą przyszłość.

Kraków jest uznawany za najważniejszy ośrodek działalności przedsiębiorstw sektora BPO / SSC, nie tylko na gruncie krajowym, ale też w całym regionie. W mieście funkcjonuje obecnie ponad 60 centrów usług, które zatrudniają łącznie prawie 20.000 osób. W rankingu Tholons Top 100 outsourcing cities 2013 Kraków zajął 10 miejsce na świecie oraz drugie w Europie w kategorii najlepszych lokalizacji dla centrów usług – powiedział Daniel Bienias, Dyrektor działu powierzchni biurowych, CBRE.

Mikołaj Martynuska, Dyrektor działu doradztwa deweloperskiego, CBRE skomentował: Kraków jest obecnie gwiazdą wśród regionalnych rynków nieruchomości komercyjnych. Zajmuje drugie miejsce, po Warszawie, pod względem wielkości rynku zasobów biurowych - obecnie jest tutaj ponad 600.000 m kw. nowoczesnych biur. Rynek nieruchomości handlowych i magazynowych nie jest tak silnie rozwinięty, ale można to postrzegać jako ogromną szansę i wyzwanie zarówno dla  lokalnych, jak i międzynarodowych deweloperów.

Eksperci CBRE omówili również atuty miasta oraz najatrakcyjniejsze lokalizacje.

W ciągu ostatniej dekady Kraków zainwestował znaczące środki w rozwój infrastruktury komunikacyjnej i drogowej, co umożliwiło aktywizację nowych obszarów, a także tych dzielnic miasta, które dotychczas były uważane za tereny przemysłowe. Przykładem może być Zabłocie czy zielone tereny Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wierzymy, że rozwój Krakowa, który przez lata inwestował także w kapitał ludzki, będzie miał pozytywne efekty w postaci nowych inwestycji, a także powstawania wyspecjalizowanych centrów typu R&D (Research and Development). Kraków nie jest już postrzegany jako miejsce taniej siły roboczej, ale jako wiodący w kraju ośrodek akademicki, z wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo-techniczną – powiedział Mikołaj Martynuska.

Podczas prezentacji słuchacze mogli dowiedzieć się o wyzwaniach organizacyjnych związanych z wyborem nowej siedziby. Specjaliści doradzili również w zakresie gambitu renegocjacji w warunkach kryzysu oraz skomentowali nowe strategie środowiska pracy. Na przestrzeni ostatnich lat CBRE pomógł ściągnąć do Polski znaczące inwestycje, dzięki czemu zatrudnienie znalazło wielu ludzi, a nowe biura zapełniły się nowymi najemcami. CBRE pomaga deweloperom i firmom znaleźć najlepsze rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych, dostosowując projekty do specyficznych wymagań klientów.  Wierzymy, że spotkania i szkolenia takie jak Forum Nieruchomości pomagają nam nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale zdobyć faktyczną przewagę na międzynarodowym rynku inwestycyjnym - podkreśliła Agnieszka Libura, Dyrektor BPCC Kraków.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz