Giant

Niskie bezrobocie i duży potencjał – Poznań

Biurowiec Okrąglak w Poznaniu
Biurowiec Okrąglak w Poznaniu
Stolica Wielkopolski jest jednym z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce. W porównaniu z Warszawą wypada niekorzystnie, lecz może aspirować do czołówki obok lokalizacji takich jak Wrocław, Łódź i Trójmiasto.

Poznań jest miastem biznesu, nauki i kultury. O jego atrakcyjności, jak informuje międzynarodowa firma doradcza Colliers w swoim raporcie „Poznański Rynek Nieruchomości”, decyduje najniższy wskaźnik bezrobocia w Polsce, druga w kraju wartość PKB per capita oraz silna gospodarka. Potencjał miasta leży w sektorze nowoczesnych usług, kapitale ludzkim, wysokiemu poziomowi wykształcenia i wielojęzycznej kadrze. Atutem Poznania są również dobre połączenia komunikacyjne z Polską i Europą.

Pod koniec 2012 roku w stolicy Wielkopolski odnotowano 242 500 mkw. powierzchni biurowej, jak wynika z analizy Colliers, co czyni z miasta czwarty co do wielkości rynek regionalny. Najwięcej powierzchni biurowych znajduje się w centrum miasta, lecz rozwijają się również inne lokalizacje, takie jak zachodnia część Poznania, czyli rejon Bułgarskiej, Grunwaldzkiej i Marcelińskiej, a także obszar wzdłuż ulicy Arcybiskupa Antoniego Baraka (wschodnia część miasta).

W całym 2012 roku oddano do użytku inwestycje biurowe o łącznej powierzchni blisko 40 000 mkw. Największym projektem był Pixel, który dostarczył na rynek 14 600 mkw. Obiekt jest pierwszym biurowcem w ramach kompleksu Klaster Grunwaldzka. Innymi dużymi obiektami zakończonymi w 2012 roku są między innymi Andersia Business Center (11 600 m2), Okrąglak i Kwadraciak (6 700 m2) oraz Victoria Business Center (4 800 m2). W budowie znajduje się obecnie około 64 000 mkw. powierzchni, z czego 23 000 mkw ma zostać ukończonych w roku bieżącym. W trakcie budowy są takie inwestycje jak pierwsza faza kompleksu Business Garden (42 000 mkw), Malta House (12 800 mkw) oraz Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower (4 000 mkw.).

Popyt w zeszłym roku ukształtował się na poziomie 26 000 mkw. Najwięcej, 60 proc., zawarto nowych umów. Znaczny udział miały również renegocjacje i przedłużenia. Popyt w 2012 roku generowany był przez firmy z sektora BPO/SSC. Największymi transakcjami najmu były między innymi: renegocjacja 3 220 m2 przez Roche Polska w Malta Office Park, nowa umowa najmu 2 000 mkw podpisana przez Samsung Electronics w Malta Office Park oraz renegocjacja i ekspansja firmy Jeronimo Martins na 2 200 mkw w Kupcu Poznańskim. Eksperci firmy Colliers przewidują, iż w 2013 roku utrzyma się stabilny poziom popytu.

Poziom pustostanów w Poznaniu w 2012 roku wzrósł do poziomu 15,1 proc. w stosunku do 8,4 proc. w roku poprzednim. Analitycy z firmy Colliers prognozują, iz na początku 2013 roku wskaźnik ten ulegnie nieznacznemu spadkowi, by w drugiej połowie roku ponownie wzrosnąć.

Poznań jest jedną z najdroższych lokalizacji biurowych w Polsce. W 2012 roku stawki czynszów kształtowały się na poziomie między 14 a 16 euro/mkw na miesiąc, natomiast wysokość opłaty eksploatacyjnej – około 16-20 PLN/mkw na miesiąc. W najbliższych miesiącach stawki te powinny spadać.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Poznań
Napisz pierwszy komentarz