Podium Investment logoVantage Development S.A. logoKontor logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTER-BUD logoBusiness House logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoTétris Poland logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPorto Office A Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Spadnie wartość nieruchomości w Polsce?

|
RICS podsumował trendy wśród nieruchomości komercyjnych na świecie w pierwszym kwartale 2013 roku.

Najnowsze badanie „Global Commercial Property Survey” przeprowadzone przez RICS wskazuje na pozytywne globalne trendy na rynkach nieruchomości komercyjnych. Sytuacja jest jednak inna w przypadku krajów należących do strefy euro i Europy Środkowo-Wschodniej. W tym rejonach aktywność najemców spada, a prognozy dotyczące wartości kapitału są negatywne.

Respondenci uznali, iż w najbliższym czasie spadać będą czynsze oraz wartości kapitału we wspomnianych wcześniej regionach. Pomimo wzrostu popytu inwestycyjnego, między innymi we Francji i Polsce, nadchodzące miesiące przyniosą spadek wartości nieruchomości komercyjnych. Co więcej, w krajach strefy euro i rejonie CEE  widoczna będzie podaż aktywów zagrożonych.

W Polsce, przy względnie stabilnych stopach kapitalizacji notowanych od kilku kwartałów, zainteresowanie inwestorów koncentrowało się tylko w sektorze najlepszych nieruchomości komercyjnych. Popyt na powierzchnię biurową jest umiarkowany, a duża planowana podaż oraz zaostrzona konkurencja pomiędzy właścicielami istniejącego i planowanego zasobu powierzchni wpływa na spadek cen czynszu. Niższy oczekiwany dochód z nieruchomości oraz niewielkie zainteresowanie inwestycjami z rynków drugorzędnych powodują, że rynek spodziewa się obniżenia wartość kapitałowych w najbliższych miesiącach – co znalazło wyraz w odpowiedziach ankietowanych - komentuje Łukasz Maciak MRICS, Chartered Valuation Survayor.

Pomimo wspomnianych tendencji, RICS zwraca również uwagę na bardziej pozytywne aspekty, takie jak wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w Hiszpanii, co ma wpływ na oczekiwane wartości kapitałowe nieruchomości. Podobny trend widoczny jest w Czechach, Irlandii oraz Belgii. Badanie wskazuje, iż kupujący poszukują dobrych ofert w lokalizacjach, gdzie rośnie popyt na zagrożone aktywa sektora nieruchomości.

Najwyższe lokaty w badaniu zajmują Rosja i Niemcy, gdzie stale notuje się wzrost popytu najemców na nowe powierzchnie. Rosną tam również oczekiwania odnośnie stawek czynszów, a także odnotowywane są pozytywne wyniki inwestycji.

Ankietowani szczególnie pozytywnie odnieśli się do rynków Azji i Ameryki Północnej. Zwrócili również uwagę na pozytywne tendencje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyniki badania sugerują, iż istnieje przewaga rynku inwestycyjnego nad rynkiem najmu. Powodem są ciągłe problemy z brakiem zapewnienia finansowego bankowego w ramach kupna nieruchomości komercyjnych.

Oczekiwania związane z czynszami są pozytywne zwłaszcza w Kanadzie, Rosji i Japonii, a także w Chinach, Hong Kongu, USA i Niemczech.


0.0
Tagi: RICS Polska
Napisz pierwszy komentarz
mantra