Giant

Jaki będzie los biurowców klasy B?

Jerozolimskie Offices w Warszawie jest biurowcem klasy B, w którym 3500 mkw wynajęła firma Nowa Era
Jerozolimskie Offices w Warszawie jest biurowcem klasy B, w którym 3500 mkw wynajęła firma Nowa Era
CBRE przedstawia kolejny komentarz z cyklu „Okiem eksperta”, dotyczący tym razem zagadnienia biurowców klasy B.

Eksperci z firmy CBRE podjęli się przedstawienia tematyki biurowców klasy B, które stanowią znaczną część polskiej powierzchni biurowej zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Często właściciele i zarządcy tego typu obiektów, po utracie kluczowych klientów, stają przed dylematem, jakie następne działania podjąć. Wyborem może być obniżenie stawki czynszowej, ale również możliwość wyburzenia obiektu i zastąpienia go bardziej nowoczesnym. Biurowce klasy B mają jednak swoje atuty, które często dostrzegają najemcy.

Przeprowadzając szereg procesów reprezentacji naszych klientów obserwujemy w ostatnim czasie wyraźną tendencję – zdecydowana większość najemców stawia oszczędności i optymalizację wydatków na pierwszym planie swojej działalności, nawet kosztem pewnych wyrzeczeń. Należy spodziewać się, iż ten trend utrzyma się przynajmniej przez kolejny rok. Nasi klienci bardzo często zwracają się do nas z prośbą o zaprezentowanie w ofercie tylko i wyłącznie budynków klasy B. Świadomie deklarują, że są w stanie zaakceptować niższy standard oczekując w zamian lepszych warunków finansowych. Jednak w praktyce powyższa zależność nie sprawdza się w każdym przypadku – mówi Joanna Kalinowska, Joanna Kalinowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.

Udział budynków biurowych klasy B w całkowitym zasobie Warszawy wynosi obecnie ponad 65% - ponad 2,5 miliona mkw. Obiekty klasy B reprezentowane są przede wszystkim przez kamienice dostosowane do użytku biurowego lub budynki dostarczone na rynek w latach 1990 – 2005. W chwili obecnej, w budynkach klasy B wskaźnik powierzchni niewynajętej jest niższy niż w klasie A i wynosi 9%. Niestety już wkrótce to się zmieni i starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B – komentuje Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.

Zarządcy mają szerokie pole manewru w związku z biurowcami klasy B. Obecnie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych uwypukla się trend zmiany przeznaczenia starszych budynków. Ma to związek również z ekologicznym aspektem – odnowione obiekty często ubiegają się o certyfikat. Taka sytuacja w Polsce właściwie jednak nie występuje, gdyż łatwiej jest zburzyć istniejący budynek i zrealizować nowy.

Pełna wersja komentarza CBRE „Okiem Eksperta” w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
zainteresowany :
Starsze kamienice powinny być rewitalizowane, pomimo, iż to duzo pieniędzy i trudności. Nie można całkowicie niszczyć starszej tkanki miejskiej - trzeba o nią dbać! Aczkolwiek wiele z biurowców klasy B jest brzydkich i faktycznie można by pomyśleć o postawieniu w ich miejscu czegoś nowoczesnego. Tyle tylko, że obecnie 'nowoczesny' nie zawsze równa się 'atrakcyjny wizualnie', i tu leży problem.
5 czerwca 2013 12:08