Fabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoINTERBIURO logoTétris Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKontor logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVantage Development S.A. logoSpectra Development logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTorus logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPodium Investment logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoPorto Office A Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Coraz drożej w stolicy

Najdroższe lokalizacje biurowe znajdują się w Azji, bardzo wysoko plasuje się również Londyn, natomiast Warszawa drożenie – wynika z raportu CBRE.

Raport Prime Office Occupancy Costs, wydawany dwa razy w roku przez CBRE, podsumowuje najdroższe lokalizacje biurowe na świecie. Pierwsze miejsce już trzeci rok z rzędu utrzymuje centralna dzienica biznesu w Hong Kongu, gdzie średnie stawki czynszu osiągają aż 165 euro/mkw na rok. Drugie miejsce przypadło Londyńskiemu West End. Chcąc wynająć tam biuro musimy liczyć się z kosztami około 156 euro/mkw na rok. Pierwszą piątkę uzupełniają rynki azjatyckie: Finansowa ulica w Pekinie, Jianguomen, czyli centralna dzielnica biznesu w Pekinie oraz Connaught Place, centralna dzielnica biznesu w Delhi.

Warszawa zajęła 61 miejsce, czyli o trzy pozycje wyżej niż w rankingu z września 2012 roku. W porównaniu ze stawkami w najdroższych lokalizacjach, stolica nadal wypada jednak blado – koszt rocznego najmu mkw to 36,67 euro.

Warszawa awansowała o 3 pozycje w ranking najdroższych lokalizacji biurowych świata i zajmuje obecnie 61 miejsce, co dowodzi, iż prestiż stolicy Polski na światowym rynku biurowym rośnie. Warszawa jest znaczącym centrum biznesowym Europy. Nie da się jednak ukryć, że w dalszym ciągu mamy sporo do nadrobienia w stosunku do tak potężnych aglomeracji jak Londyn, Paryż, Moskwa czy też do stolic największych państw azjatyckich, które zajęły czołowe miejsca w rankingu – komentuje Konrad Heidinger, Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

W skali globalnej stawki czynszu wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Największy wzrost odnotowany został na takich rynkach jak Dżakarta w Indonezji oraz dzielnice Houston w Teksasie. Staniały natomiast powierzchnie między innymi w Singapurze i Guadalajara w Meksyku.

Podczas gdy tempo globalnego wzrostu kosztów czynszów zwolniło, ograniczona podaż najlepszych powierzchni biurowych w kluczowych centrach biznesowych nadal napędza stawki czynszu do wzrostu. Większość najdroższych lokalizacji biurowych przyciąga międzynarodowe firmy, które na swoje siedziby regionalne poszukują najlepszych biur w prestiżowych budynkach z dostępem do głównych globalnych i lokalnych tras tranzytowych – zauważył dr Raymond Torto, Globalny Ekonomista CBRE.

W pierwszej 50-tce najdroższych lokalizacji biurowych opracowanej przez CBRE znalazło się 21 rynków z Azji i Pacyfiku, 18 z regionu EMEA, a także 11 z obu Ameryk.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra