City Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKontor logoPodium Investment logoBusiness House logoINTER-BUD logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoTorus logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoINTERBIURO logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logoVantage Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rośnie wartość inwestycji w Europie Środkowej

Biurowiec Senator, sprzedany przez firmę Ghelamco
Biurowiec Senator, sprzedany przez firmę Ghelamco
Polska nadal liderem w regionie Europy Środkowej. Dobre perspektywy na następne półrocze.

Cushman & Wakefield podsumował rynek transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej. W pierwszym półroczu 2013 roku wartość transakcji osiągnęła 1,73 mln euro, a w następnym półroczu może być jeszcze wyższa.

W drugim kwartale na rynkach Europy Środkowej, czyli w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech, dokonano transakcji inwestycyjnych o wartości 631 mln euro. Jest to więcej, niż w odpowiednim okresie roku wcześniejszego. Ogólnie w pierwszej połowie 2013 roku odnotowano wzrost o 24 proc. w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku. Eksperci prognozują, iż całościowo w bieżącym roku wartość transakcji inwestycyjnych będzie większa niż w ubiegłym.

Poziom aktywności na rynkach inwestycyjnych Europy Środkowej w pierwszej połowie 2013 r. był zgodny z oczekiwaniami przy dominującej pozycji Polski (w pierwszym półroczu 2013 wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,09 mld euro), ale bardziej interesujące będzie najbliższe półrocze ze względu na finalizowanie kilku ważnych transakcji i szereg dużych aktywów oferowanych na rynku. Wkrótce możemy oczekiwać optymistycznych informacji z Czech i prawdopodobnie Węgier dotyczących zrealizowanych transakcji – komentuje Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

Polska pozostaje liderem w regionie. Na nasz kraj przypadło aż 72 proc. łącznej wartości inwestycji. Największe zainteresowanie wśród inwestorów budził sektor biurowy, który odpowiadał za 50 proc. łącznej wartości inwestycji w pierwszej połowie 2013 roku.

Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. inwestycji w nieruchomości biurowe i magazynowe w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, zauważył: Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów najlepszymi nieruchomościami biurowymi i magazynowymi w Polsce, w drugiej połowie 2013 r. może zostać zawartych szereg transakcji przy dość agresywnych stopach kapitalizacji.

Najważniejszymi transakcjami w omawiam okresie były między innymi zakup biurowca Senator w Warszawie przez Union Investment oraz zakup Apollo Business Center IV w Bratysławie przez  Ceska Pojistovna.

Zważywszy na liczbę transakcji w przygotowaniu, dostępność dobrej jakości produktów inwestycyjnych oraz utrzymujące się zainteresowanie inwestorów Europą Środkową, wolumen inwestycji w tym regionie może przekroczyć ubiegłoroczny, który wyniósł 3,8 mld euro – powiedział Charles Taylor.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra