Przedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTétris Poland logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoCOTEX Office Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTorus logoAgrobex Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoCity Space logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKontor logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Prawie miliard euro w pierwszym półroczu

Biurowiec Senator w Warszawie, sprzedany za 120 mln euro
Biurowiec Senator w Warszawie, sprzedany za 120 mln euro
Z najnowszych szacunków firmy Jones Lang LaSalle wynika, iż w pierwszej połowie 2013 roku wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 970 mln euro.

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszych sześciu miesiącach 2013 roku wstępnie odnotowano transakcje inwestycyjne o wartości 970 mln euro. Według analiz Jones Lang LaSalle prognozy na najbliższe miesiące są pozytywne.

Zdecydowanym liderem w pierwszym półroczu jest branża biurowa – na tym rynku przeprowadzono transakcje o wartości około 611 mln euro. W sektorze handlowym wartość ta wyniosła 161 mln euro, magazynowym – 184 mln euro, natomiast hotelowym – 14 mln euro. Za dominującą część transakcji odpowiadają inwestorzy zagraniczni.

Najbardziej znaczącymi transakcjami sfinalizowanymi w omawianym okresie była sprzedaż warszawskiego biurowca Senator przez firmę Ghelamco za 120 mln euro na rzecz Union Investment oraz zakup przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim.

Przedstawione szacunki nie uwzględniają kilku transakcji, które podpisane zostały w II kwartale 2013 roku, lecz ich finalizacja zaplanowana jest już na kwartał III. Ich wartość to około 800 mln euro, a należy do nich m.in. sprzedaż biurowca Le Palais w Warszawie, należącego do firmy Warimpex.

Biorąc pod uwagę kluczowe transakcje ogłoszone w II kw., których finalizowanie przewidziane jest na nadchodzące miesiące, a także wiele innych transakcji w toku, spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 2,5 mld euro. Rynek jest w coraz większym stopniu zdywersyfikowany, co znajduje odzwierciedlenie w preferencjach inwestorów, którzy interesują się już nie tylko kluczowymi, prestiżowymi projektami biurowymi w Warszawie czy centrami handlowymi w głównych polskich miastach – mówi Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra