Giant

Układ sił na rynku ulegnie zmianie pod wpływem dużej podaży

W ciągu najbliższych trzech lat warszawski rynek biurowy wzbogaci się o około 820 000 mkw. powierzchni, jak wynika z raportu DTZ Skyline Tracker.

Wysoka wartość nowej podaży w najbliższych latach nie pozostanie bez znaczenia dla układu sił, jaki obowiązuje na warszawskim rynku biurowym, umacniając pozycję najemców. Jak wynika z raportu DTZ Skyline Tracker, obecnie w budowie pozostaje blisko 600 000 mkw., a w ciągu najbliższych trzech lat na rynek trafić może nawet 820 000 mkw. W porównaniu do rekordowego poziomu realizowanej powierzchni jesienią 2012 roku, jest to spadek o 19 proc. Najwięcej biur buduje się obecnie w trzech strefach: Centrum, Południe Górne i Południowy Zachód (łącznie ponad 400 000 mkw.).


 

Od początku roku w Warszawie przybyło prawie 290 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Łącznie w 2013 roku podaż może przekroczyć 300 000 mkw., co będzie najwyższą wartością odnotowaną od 2001 roku. Według ekspertów DTZ, tak wysoki poziom utrzyma się również w przyszłym roku.


 

Po dwóch latach wysokiego wolumenu podaży, w 2015 roku oczekiwane jest spowolnienie dynamiki dostarczanej powierzchni, plasując się na poziomie około 200 000 mkw. Przewidywania opierają się na mniejszej ilości powierzchni w trakcie realizacji, szczególnie na najwcześniejszych etapach prac budowlanych.


 

Rekordowa ilość nowej powierzchni biurowej, która zostanie oddana do użytkowania w ciągu kilku kolejnych lat, znacząco zmieni pozycję zarówno najemców, jak i właścicieli budynków. Dla najemców oznacza to większą dostępność powierzchni biurowych, umocnienie pozycji negocjacyjnej, a przez to także zmniejszenie kosztu wynajmu biura – komentuje Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Analiz i Doradztwa DTZ. Z kolei właściciele budynków biurowych będą musieli zmierzyć się z rosnącą stopą pustostanów, presją na obniżenie czynszów, a także wydłużeniem procesu wynajmu nowej powierzchni. DTZ oczekuje również, że coraz więcej starszych budynków będzie musiało przejść modernizację, aby skutecznie konkurować z nowymi projektami – dodaje.


 

Eksperci zauważają, iż rośnie popularność stref położonych poza centrum. Większość nowej powierzchni planowanej na lata 2013-2016 będzie zlokalizowana na obrzeżach centrum oraz w dwóch największych strefach poza centrum, tj. Południe Górne i Południowy Zachód. W tych rejonach miasta łączna podaż biur wynieść może około 500 000 mkw., czyli 60 proc. całkowitej wielkości planowanego wolumenu.


 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: DTZ
Napisz pierwszy komentarz