Proton Office

Największe transakcje w III kwartale

|
Największa umowa zawarta w centrum Warszawy dotyczy Atrium 1, gdzie wprowadzi się BZ WBK
Największa umowa zawarta w centrum Warszawy dotyczy Atrium 1, gdzie wprowadzi się BZ WBK
W ciągu trzeciego kwartału 2013 roku w Warszawie wynajęto 136 000 mkw. powierzchni biurowej netto, a na pozostałych największych rynkach biurowych w Polsce – 52 500 mkw. Jakie firmy wynajęły najwięcej?

W trzecim kwartale bieżącego roku w Warszawie odnotowano rekordowy popyt netto na poziomie 136 000 mkw. (184 600 mkw. brutto – z przedłużeniami umów), jak wynika z danych Jones Lang LaSalle.

 

Największą transakcją zawartą w centrum miasta była umowa pre-let podpisana przez BZ WBK na 11 900 mkw. w Atrium 1, biurowcu realizowanym przez firmę Skanska. Poza centrum największa umowa przypada Polkomtelowi, który wynajął 22 680 mkw. w Konstruktorska 4, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dużą transakcją jest również wynajem 7500 mkw. przez Aegis Media w X2 Boutique Office. Wymienić można również relokację Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, która przeniosła się do budynku Grójecka 127, gdzie zajęła 5800 mkw. Wśród przedłużeń umów najmów największymi były transakcje zawarte przez firmę Sygma (6400 mkw.) w Trinity Park II oraz Sanofi-Aventis (5500 mkw.) w North Gate.

 

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie – od początku roku do końca września br. podpisano umowy najmu na ponad pół miliona mkw. Ciekawym zjawiskiem jest wzrost popytu netto, czyli nie uwzględniającego odnowień umów, co potwierdza, że Warszawa jest jednym z najbardziej aktywnych rynków biurowych w Europie Środkowo – Wschodniej. Pomimo silnego popytu, a ze względu na szereg realizowanych nowych projektów biurowych, spodziewamy się jednak wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej w nadchodzących miesiącach, co przyczyni się do dalszego umacniania pozycji negocjacyjnej najemców – prognozuje Anna Kot, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle.

 

Rynki regionalne

 

Na ośmiu największych rynkach biurowych w Polsce (w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) wynajęto w trzecim kwartale 52 500 mkw. powierzchni netto (65 000 mkw. brutto). Największą aktywność najemców w tym okresie odnotowano w Katowicach i Krakowie, natomiast biorąc pod uwagę trzy pierwsze kwartały – w Krakowie i Wrocławiu. 47 proc. wszystkich transakcji (netto) stanowiły umowy przednajmu.

 

 

W trzecim kwartale największą umowę podpisał IBM, wynajmując 8700 mkw. w A4 Business Park I w Katowicach. Sporą powierzchnię – 5600 mkw. - wynajęła firma ING Services Polska w GPP Business Park II, również w Katowicach. W Krakowie największą umowę zawarł BPH, który podpisał umowę przednajmu 3100 mkw. w biurowcu Avia. We Wrocławiu godną uwagi jest transakcja zawarta przez Eurobank - 6100 mkw. we Wratislavia Center (odnowienie). Również w Szczecinie zawarto znaczącą umowę najmu 2000 mkw. w Piastów Office Center, podpisaną przez Arvato Polska.


0.0
Napisz pierwszy komentarz