Proton Office

Rośnie znaczenie alternatywnych źródeł finansowania nieruchomości

Spada udział banków w rynku finansowania nieruchomości komercyjnych. Pojawia się coraz więcej alternatywnych kredytodawców.

Tradycyjne instytucje bankowe, w tym banki inwestycyjne i komercyjne, tracą na popularności. Wciąż mają dominującą pozycję na rynku finansowania nieruchomości komercyjnych w Europie, lecz coraz większy udział zdobywają alternatywni kredytodawcy. To główne wnioski z raportu Analiza europejskich rynków kredytowania nieruchomości, przeprowadzonego przez Cushman & Wakefield.

 

 

Eksperci Cushman & Wakefield wzięli pod uwagę działalność 161 kredytodawców oferujących pożyczki uprzywilejowane w Europie. Analizie poddali także kredyty na nieruchomości komercyjne udzielone i refinansowane w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

 

Tradycyjne banki odpowiadają za ponad połowę wszystkich kredytów uwzględnionych w badaniu, lecz zaobserwować można silną tendencję spadkową ich dominacji. Procentowo udział banków w rynku zmniejszył się z 67 proc. w pierwszym kwartale 2012 roku do 55 proc. obecnie.

 

 

Jak informują autorzy raportu, zmniejszający się udział banków wynika głównie z łatwiejszego dostępu do alternatywnych źródeł finansowania, takich jak fundusze dłużne i kredytodawcy typu private equity. Co więcej, w ciągu ostatniego roku o 30 proc. wzrosła wartość kapitału pożyczonego na nieruchomości, a o 10 proc. wzrosła liczba aktywność kredytodawców. Przełożyło się to większą konkurencję i spadek cen na rynkach europejskich.

 

 

W ostatnich 12 miesiącach odnotowaliśmy postępującą dywersyfikację rynku kredytowego w Europie, który powoli upodabnia się do modelu amerykańskiego, gdzie na banki przypada taka sama ilość alternatywnych kredytodawców. Ze względu na związaną z wymogami regulacyjnymi presję na rentowność banków udzielających kredytów na nieruchomości komercyjne przewidujemy, że towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze dłużne i firmy private equity przyspieszą opracowywanie własnych strategii udzielania pożyczek – skomentował Michael Lindsay, dyrektor działu ds. finansowania korporacyjnego w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

 

 

Wśród wniosków wyszczególnionych w raporcie autorzy wyszczególnili większe zainteresowanie kredytami nowymi niż refinansowaniem. Mimo, iż kredytodawcy zapowiadają wzrost kapitału przeznaczonego na kredytowanie nieruchomości komercyjnych, nadal kluczem do uzyskania finansowania jest wiarygodność kredytobiorcy.

 

 

Mike King, starszy analityk w dziale ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield, dodał: Wzrost liczby aktywnych kredytodawców przyczynił się do szybkiego spadku cen na wielu rynkach europejskich. Z uwagi na silną konkurencję przewidujemy, że kredytodawcy będą akceptować coraz większe ryzyko i angażować się na rynkach spoza głównego obszaru zainteresowań w celu wykorzystania licznych okazji inwestycyjnych.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz