Giant

3,3 mld euro inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

Rok 2013 zakończył się rekordowym od 2006 roku wolumenem inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2013 roku wyniósł 3,3 mld euro, co oznacza wzrost o 21 proc. w stosunku do 2012 roku, podaje Savills. Deweloperzy nie byli tak aktywni od 2006 roku. Najwięcej inwestycji dokonano w sektorze handlowym (43 proc.), zainteresowanie inwestorów budziły również nieruchomości biurowe (36 proc.). Udział sektorów magazynowego i hotelowego wyniósł odpowiednio 18 i 3 proc.

 

Udział inwestorów zagranicznych stanowił ponad 90 proc. zeszłorocznego wolumenu transakcji, z czego ponad połowa to transakcje niemieckich i austriackich funduszy inwestycyjnych – powiedział Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Savills Polska.

 

W sektorze nieruchomości biurowych największym powodzeniem cieszyły się tradycyjne budynki zlokalizowane w centrum Warszawy. Nieco obniżył się natomiast popyt na biurowce znajdujące się poza centrum stolicy. Jednocześnie, wzrosło zainteresowanie inwestorów nieruchomościami na rynkach regionalnych. Zainteresowanie inwestorów wiodącymi rynkami regionalnymi rośnie na skutek dynamicznego wzrostu sektora usług dla biznesu w Polsce, który jest jednym z głównych źródeł popytu najemców – komentuje Mark Freeman, dyrektor Działu Wycen i Doradztwa w Savills Polska.

 

Jak podają eksperci Savills, stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne i wynoszą 6 proc. dla centrum Warszawy oraz 7,5-7,75 proc. dla wiodących miast regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań).

 

Według prognoz, w 2014 roku aktywność inwestycyjna ma osiągnąć zbliżony poziom do roku ubiegłego, wynosząc ok. 2,9-3,3 mld euro. Największym zainteresowaniem cieszyć się będą nieruchomości biurowe, które odpowiadać będą za 50-60 proc. całego wolumenu.

 

Spodziewamy się, że w tym roku transakcje nieruchomościami biurowymi zdominują rynek inwestycyjny, a aktywność deweloperów będzie jeszcze wyższa na rynkach regionalnych i znacznie wzrośnie w Warszawie w lokalizacjach poza centrum, w szczególności na Mokotowie. Wierzymy, że na rynku jest wciąż wystarczająco dużo atrakcyjnych nieruchomości, które zaspokoją popyt inwestorów, zarówno na rynku najlepszych, jak i drugorzędnych nieruchomości – podsumowuje Michał Stępień, starszy konsultant w Dziale Badań i Doradztwa Savills.


0.0
Tagi: Savills
Dodaj nowy komentarz