Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoForbo Flooring Systems Polska logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoCity Space logoAluprof S.A. logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTorus logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoPodium Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Najemcy aktywni na rynku biurowym w regionie CEE

W 2013 r. najemcy, szczególnie z sektora BPO, byli bardzo aktywni na rynku biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak informują eksperci firmy doradcze CBRE, niemal na wszystkich rynkach regionu CEE (Europa Środkowo-Wschodnia) odnotowano wzrost aktywności najemców oraz przekroczenie pięcioletniej średniej z ostatnich lat. Poziom pustostanów wzrósł do ponad 10 proc. a stawki czynszów spadły, czego powodem był duży udział odnowień najmów w strukturze transakcji oraz rosnąca ilość planowanych inwestycji. Biura w regionie CEE przyciągają coraz więcej najemców z sektora BPO, którzy najprawdopodobniej (wraz z rosnącym lokalnym zapotrzebowaniem na powierzchnie biurowe) będą w najbliższych latach siłą napędową rynku.

 

Rosnąca liczba decydentów w korporacjach odpowiada na oznaki ożywienia gospodarczego w Europie - nie skupiają się oni jedynie na zarządzaniu kosztami, ale szukają także przyszłych szans na wzrost – powiedział Joerg Kreindl, Starszy Dyrektor reprezentacji najemców na region Europy Środkowo-Wschodniej w CBRE. Zaobserwowaliśmy niezwykły wzrost aktywności na rynku najmu w całym regionie, w szczególności w Polsce (ponad 990.000 mkw. wynajętych w 2013 r.) oraz na Słowacji – skomentował.

 

Dla klientów korporacyjnych priorytetem pozostaje jednak kontrola kosztów. 72 proc. wszystkich wynegocjowanych umów najmu w 2013 r. wiązało się z renegocjacjami (w 2012 r – 45 proc.), jak podaje Badanie Preferencji Najemców Biurowych przeprowadzone przez CBRE w regionie EMEA. Dzięki temu najemcy podpisują umowy w momencie, gdy czynsze są na możliwie najniższym poziomie. Jak jednak informują eksperci CBRE, wraz z ożywieniem na rynku, tego typu zachowania będą coraz rzadsze.

 

Wprawdzie cele finansowe nadal nadają ton na rynku najemców korporacyjnych, jednak coraz częściej widać tendencję do bardziej optymistycznego patrzenia w przyszłość. W efekcie widać wzrost dopasowania działalności na rynku nieruchomości do szerszych celów biznesowych. Wraz ze wzrostem planowania strategicznego i ukierunkowania na klienta w działach nieruchomości zajmujących się obsługą klientów korporacyjnych, pojawia się możliwość, że trend outsourcingu utrzyma się na rynku – dodał Joerg Kreindl.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra