Proton Office

Rynek biurowy w Krakowie będzie się rozwijać

Firma doradcza Savills przewiduje dalszy zrównoważony wzrost rynku biurowego w stolicy Małopolski.

Na wzrost sektora biurowego w Krakowie wpływ ma napływ kapitału inwestycyjnego, a także inwestycje w infrastrukturę komunikacji publicznej. Jak informują eksperci Savills, wzrost rynku spowoduje spadek jego wrażliwości na wzrost podaży, przy jednoczesnym wzroście popytu ze strony obecnych w mieście firm.

 

Kraków jest wiodącym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, charakteryzującym się niskim poziomem pustostanów i stabilnym popytem ze strony sektorów usług dla biznesu i nowych technologii – komentuje Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowej Savills Polska.

 

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Savills, Kraków pozostaje liderem wśród rynków regionalnych w kontekście powierzchni biurowych od 2002 r. Pod koniec ubiegłego roku całkowity wolumen zasobów biurowych w stolicy Małopolski przekroczył poziom 620 000 mkw., czyli o 15 proc. niż we Wrocławiu, który zajmuje drugie miejsce wśród rynków regionalnych.

 

W 2013 r. w Krakowie ukończono budowę 32 300 mkw., czyli mniej niż średnia z ostatnich 10 lat, kształtująca się na poziomie 47 700 mkw. Na uwagę zasługuje natomiast znaczna aktywność deweloperów – pod koniec 2013 r. w budowie pozostawało niemal 123 100 mkw. powierzchni biurowych, z czego 86 500 mkw. ma zostać ukończonych jeszcze w tym roku.

 

Kraków charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem pustostanów, wynoszącym 4,8 proc. Ograniczona dostępność wolnych powierzchni biurowych spowodowała, że poziom absorpcji netto był w zeszłym roku również niski – zaledwie 26 300 mkw., prawie dwukrotnie poniżej średniej z poprzednich pięciu lat – zauważa Mark Freeman, dyrektor działu wycen i doradztwa.

 

Jak informują eksperci Savills, popyt na biura napędzany jest przez dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. W Krakowie prężnie rozwija się branża outsourcingowa, cechując się wysokim poziomem zatrudnienia w sektorach BPO, SC, IT i R&D. Wśród firm obecnych na krakowskich rynku wymienić można m.in. Capgemini, IBM, Shell, Nokia Siemens Network, State Street, UBS, HSBC, Cisco czy Sabre. Rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu wiąże się z dużym popytem na powierzchnie biurowe, który w ciągu ostatnich trzech lat wynosił średnio 100 000 mkw. rocznie (czyli o ok. 30 proc. więcej niż we Wrocławiu).

 

Za najlepsze powierzchnie biurowe w Krakowie zapłacić trzeba między 14 a 15 euro/mkw./m-c., natomiast w starszych budynkach klasy B – od 10 do 14 euro/mkw./m-c. Według przewidywań ekspertów czynsze mogą wzrosnąć z powodu wysokiego wskaźnika pustostanów.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz