Proton Office

Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Polska – gdzie inwestować w 2014 r.?

Najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie miasta w 2014 r. źródło: CBRE
Znaczna część inwestorów uznaje Europę Zachodnią za najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie region świata.

Jak wynika z Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości w 2014 r., przeprowadzonego przez firmę CBRE, aż 71 proc. inwestorów uznaje Europę Zachodnią jako najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie rynek na świecie. Oznacza to znaczny wzrost zaufania w stosunku do regionu w porównaniu do 2013 r.

 

W 2014 r. Wielka Brytania odzyskała pozycję lidera jako najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości. Drugie miejsce zajmują Niemcy, które spadły z pierwszej pozycji. Na uwagę zasługuje olbrzymi wzrost zainteresowania inwestorów Hiszpanią (z 6 proc. do 19 proc.). Gwałtowny wzrost zainteresowania inwestorów Hiszpanią jest następstwem znacznego wzrostu obrotów na hiszpańskim rynku inwestycyjnym w ciągu minionego roku – w 2013 r. całkowita sprzedaż wyniosła 5 mld. Euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 r. Odradzający się popyt na inwestycje w Hiszpanii wskazuje na spadek obaw dotyczących kryzysu zadłużenia publicznego w strefie euro oraz pozytywne postrzeganie przez inwestorów potencjału hiszpańskiego rynku na wyjście z kryzysu, dzięki poprawiającym się ostatnio wskaźnikom gospodarczym – komentuje Peter Damesick, Prezes działu badań w CBRE na region EMEA. Wzrost zaufania inwestorów odnotowały również Holandia i Włochy.

 

Polska znajduje się na czwartej pozycji, po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii, w rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów w Europie. Oznacza to spadek z trzeciej pozycji odnotowanej w roku 2013. Rok 2013 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji odnotowanych na rynku nieruchomości w Polsce od 2006 roku. Łączny wolumen transakcji inwestycyjnych przeprowadzonych w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 3,29 miliarda euro. Polska jest nadal najbardziej aktywnym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jest wysoko pozycjonowana przez międzynarodowych inwestorów – mówi Mike Atwell, Senior Dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE na region Europy Środkowo-Wschodniej. Dodaje, iż największym wyzwaniem w 2014 r. będzie ograniczona podaż tzw. core assets, czyli najlepszych nieruchomości inwestycyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach. Jednakże w chwili obecnej kilka dużych transakcji inwestycyjnych jest w trakcie realizacji, które powinny zamknąć się w pierwszym lub drugim kwartale tego roku. Oczekujemy, że wolumen transakcji w 2014 r. będzie na podobnym poziomie lub nawet potencjalnie wyższym niż w roku ubiegłym – prognozuje Mike Atwell.

 

Londyn na miejscu pierwszym

 

Najbardziej atrakcyjnym miastem pod względem zakupów inwestycyjnych w Europie kolejny rok z rzędu pozostaje Londyn. Na drugim miejscu jest Madryt, który dokonał olbrzymiego skoku w porównaniu do 2013 r. Znacznie spadło zainteresowanie Monachium, które w ubiegłym roku znajdowało się na pozycji drugiej, a obecnie – czwartej. Warszawa uplasowała się na miejscu ósmym, wyprzedzając tym samym Hamburg i Barcelonę.

 

Nieruchomości drugorzędne poszukiwane

 

Coraz więcej inwestorów (65 proc. wobec 58 proc.) postrzega obiekty spoza segmentu core jako te najbardziej atrakcyjne, mimo iż nadal występuje duży popyt na pierwszorzędne nieruchomości.

 

Inwestorzy wymienili również największe przeszkody, które stoją w drodze do nabycia nieruchomości: dostępność podaży, wycenę aktywów oraz konkurencję ze strony innych inwestorów. Odzwierciedla to rosnącą siłę popytu inwestycyjnego i zaangażowania kapitałowego. Rynek charakteryzuje się większym nasyceniem i umiarkowanymi cenami, przez co inwestorzy są coraz bardziej skłonni do ryzyka i chętniej wybierają obiekty spoza segmentu prime/core.

 

Różnica jednego roku potrafi przynieść ogromne zmiany. Aktywność inwestycyjna na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych gwałtownie wzrosła w drugiej połowie 2013 r. i cechuje się wysoką dynamiką także na początku 2014 r. Na tle poprawiających się warunków ekonomicznych i ustępującego kryzysu strefy euro, wyłania się obraz gwałtownie ocieplającego się rynku inwestycji w nieruchomości, napędzanego przez wzmocnienie przepływu kapitału i zwiększony apetyt na ryzyko – dodaje Peter Damesick. Już samo to, że popyt inwestycyjny nabiera tempa, przyniosło inwestorom nowe wyzwania i problemy. Rynki są bardziej nasycone, cechują się wyższą konkurencją i umiarkowanymi cenami – to wszytko powoduje, że część inwestorów obiera na cel szeroki zakres lokalizacji i rodzajów nieruchomości, także tych spoza segmentu prime – podsumowuje.

 

Pełna wersja raportu w PDF do pobrania poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz