Giant

Centra usług preferują rynki regionalne

Lufthansa Airline Accounting Center wynajęła 8500 mkw. powierzchni w Bonarka for Business w Krakowie
Lufthansa Airline Accounting Center wynajęła 8500 mkw. powierzchni w Bonarka for Business w Krakowie
Aż 200 000 z 220 000 mkw. biur wynajętych przez centra usług w zeszłym roku znajdowało się poza Warszawą, podaje JLL.

Centra usług stanowią jeden z głównych czynników rozwoju rynku nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce. W 2013 r. międzynarodowe firmy z tego sektora wynajęły łącznie ponad 220 000 mkw. Co ciekawe, blisko 200 000 mkw. przypada na lokalizacje poza stolicą.

 

Z analiz firmy doradczej JLL wynika, że firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęły w 2013 r. poza Warszawą ok. 200 000 mkw. biur, co stanowi ok. 50 proc. całkowitego popytu zarejestrowanego poza stolicą. W całej Polsce popyt ze strony tego segmentu gospodarki sięgnął 20 proc. - mówi Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych oraz Reprezentacji Najemcy, JLL.

 

Międzynarodowe firmy działające w branży nowoczesnych usług biznesowych zajmują w Polsce ok. 1 200 000 mkw. powierzchni biurowej w Polsce, podaje JLL.

 

W ostatnich latach kraj nad Wisłą umacnia pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze BPO/SSC. Polskie miasta są w czołówce najbardziej atrakcyjnych na świecie lokalizacji pod centra usług. W zagranicznych centrach nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce pracuje już ponad 120 000 pracowników. Zatrudnienie wzrosło w skali roku o 20 proc., co oznacza, że spełnił się najbardziej optymistyczny z zapowiadanych przez ABSL wariantów – komentuje Jacek Levernes, Prezes ABSL i Członek Zarządu HP Europa.

 

Najbliższe lata również charakteryzować się będą dynamicznym rozwojem tego sektora w Polsce. Według prognoz ABSL, centra usług generować będą ok. 15 000 – 20 000 miejsc pracy rocznie.

 

Gdzie najchętniej lokują się firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu? Z powody rosnących potrzeb rekrutacyjnych, nieustannie poszukują one nowych rynków, przez co są motorem napędowym nie tylko dla miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Trójmiasto, Łódź, Lublin czy Szczecin, ale także dla mniejszych ośrodków miejskich.

 

W 2013 r. umowy najmu powierzchni biurowych poza Warszawą podpisały takie firmy jak m.in. IBM Global Services Delivery Centre Polska (łącznie ok. 12 000 mkw., Katowice), Lufthansa Airline Accounting Center (8 500 mkw., Kraków), ING Services Polska (łącznie ok. 7 300 mkw., Katowice) czy Cisco (7 000 mkw., Kraków).

 

Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu już od kilku lat – praktycznie od początku dynamicznego rozwoju tej branży w Polsce - pozostają głównymi najemcami nowych inwestycji biurowych poza Warszawą – podkreśla Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL. Umowy podpisywane przez tego typu jednostki cechuje zwykle bardzo duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne. Zaczęło się od przełomowych transakcji – umów najmu podpisanych przez m.in. HP i Credit Suisse we Wrocławiu, Shell, State Street w Krakowie czy Infosys w Łodzi kilka lat temu. To właśnie te transakcje sprawiły, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu zaczął być postrzegany jako strategiczny najemca biur poza stolicą. Mateusz Polkowski zauważa, że obecnie firmy z tej branży zajmują ok. 50 proc. powierzchni biurowych w Krakowie, 36 proc. w Łodzi i 35 proc. we Wrocławiu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz