INTER-BUD logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoTétris Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArchicom logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoKontor logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Pesymistyczne nastroje na rosyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

W Irlandii, Hiszpanii i Portugalii widoczna jest poprawa nastrojów w sektorze nieruchomości komercyjnych, natomiast w Rosji – znaczny spadek.

Według najnowszego badania RICS Global Commercial Property Survey, w Unii Europejskiej widoczne są rozbieżności między poszczególnymi rynkami nieruchomości komercyjnych.

 

Najbardziej pesymistyczne nastroje utrzymują się we Francji i Holandii, mimo iż kraje te wyszły z recesji pod koniec ubiegłego roku. Odmienna sytuacja charakteryzuje Irlandię, Hiszpanię i Portugalię – oczekiwania związane z inwestycjami na tych rynkach są większe niż w innych badanych krajach. Ta tendencja powinna skutkować znacznym rozwojem transakcji. W Hiszpanii i Portugalii odnotowano również spadek bezrobocia, a także wzrost popytu wśród najemców powierzchni komercyjnych. W najbliższej przyszłości czynsze pozostaną tu stabilne, lecz z czasem w 2014 r. powinny wzrosnąć. Dobre wyniki odnotowano również w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

 

Znaczny spadek zaufania i nastrojów na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano w Rosji, co jest skutkiem obecnej sytuacji geopolitycznej i postępującego spowolnienia aktywności gospodarczej.

 

Jak komentuje Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS, w pierwszym kwartale br. większy optymizm cechuje rynki najemców i inwestycji krajów G7 niż państw BRICS. Na krajowym poziomie w pierwszym kwartale najlepiej spisywały się rynki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii, a najsłabiej - Brazylii i Rosji. Co ważne, w niektórych najbardziej doświadczonych kryzysem ekonomicznym krajach, takich jak Irlandia czy Hiszpania, zauważa się obecnie poprawę nastrojów – dodaje.

 

Pełna wersja raportu RICS w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: RICS Polska
Napisz pierwszy komentarz
mantra