Giant

Pesymistyczne nastroje na rosyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

W Irlandii, Hiszpanii i Portugalii widoczna jest poprawa nastrojów w sektorze nieruchomości komercyjnych, natomiast w Rosji – znaczny spadek.

Według najnowszego badania RICS Global Commercial Property Survey, w Unii Europejskiej widoczne są rozbieżności między poszczególnymi rynkami nieruchomości komercyjnych.

 

Najbardziej pesymistyczne nastroje utrzymują się we Francji i Holandii, mimo iż kraje te wyszły z recesji pod koniec ubiegłego roku. Odmienna sytuacja charakteryzuje Irlandię, Hiszpanię i Portugalię – oczekiwania związane z inwestycjami na tych rynkach są większe niż w innych badanych krajach. Ta tendencja powinna skutkować znacznym rozwojem transakcji. W Hiszpanii i Portugalii odnotowano również spadek bezrobocia, a także wzrost popytu wśród najemców powierzchni komercyjnych. W najbliższej przyszłości czynsze pozostaną tu stabilne, lecz z czasem w 2014 r. powinny wzrosnąć. Dobre wyniki odnotowano również w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

 

Znaczny spadek zaufania i nastrojów na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano w Rosji, co jest skutkiem obecnej sytuacji geopolitycznej i postępującego spowolnienia aktywności gospodarczej.

 

Jak komentuje Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS, w pierwszym kwartale br. większy optymizm cechuje rynki najemców i inwestycji krajów G7 niż państw BRICS. Na krajowym poziomie w pierwszym kwartale najlepiej spisywały się rynki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii, a najsłabiej - Brazylii i Rosji. Co ważne, w niektórych najbardziej doświadczonych kryzysem ekonomicznym krajach, takich jak Irlandia czy Hiszpania, zauważa się obecnie poprawę nastrojów – dodaje.

 

Pełna wersja raportu RICS w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: RICS Polska
Napisz pierwszy komentarz