Proton Office

Optymizm polskich dyrektorów a kryzys na Wschodzie

Badanie Deloitte CFO Survey przeanalizowało wskaźnik optymizmu netto, czyli różnicy pomiędzy odsetkiem osób wskazujących na poprawę perspektyw finansowych w stosunku do sytuacji sprzed 6 miesięcy, a odsetkiem osób mówiących o ich pogorszeniu.

Większość dyrektorów finansowych uważa, że polska gospodarka weszła w fazę ożywienia, połowa badanych jest zdania, że w 2014 r. wzrost PKB osiągnie 2,6 proc., a 70 proc. ankietowanych twierdzi, że obecny poziom niepewności gospodarczej nie różni się niczym szczególnym od poziomu z poprzednich okresów. Ponadto, CFO prognozują spadek bezrobocia i wzrost cen na poziomie poniżej 2 proc.

 

Pomimo dobrych nastrojów, niepokój wywołuje obecny kryzys na Wschodzie. Zdaniem ekspertów firmy Deloitte, katastrofa samolotu Malaysia Airlines i zaostrzenie sankcji pomiędzy Unią Europejską a Rosją wpłyną na obniżenie pozytywnych prognoz sytuacji gospodarczej. Prawie 70 proc. osób biorących udział w badaniu zwróciło uwagę na konieczność stworzenia planu awaryjnego na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji za wschodnią granicą. Wyniki badania sugerują, że rozwój wydarzeń na Ukrainie nie wpłynął dotychczas znacząco na poziom optymizmu polskich dyrektorów. Badanie zakończyliśmy jednak przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines i zaostrzeniem sankcji UE wobec Rosji i jej odwetowych sankcji m.in. wobec Polski. Można się zatem spodziewać, że wydarzenia te znajdą swoje odzwierciedlenie już w następnej edycji badania – komentuje Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.

 

W badaniu udział wzięło 40 dyrektorów finansowych (CFO) firm działających na polskim rynku. Ankietę przeprowadzono w okresie od czerwca do lipca 2014 r.


0.0
Tagi: Deloitte
Napisz pierwszy komentarz