Proton Office

Inwestorzy wybierają Wrocław

Aktywność najemców na wrocławskim rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie. Raport Knight Frank pozwala sądzić, że w najbliższych kwartałach zainteresowanie inwestorów tym miastem nie zmaleje.

W ostatni latach, w stolicy Dolnego Śląska dynamicznie rozwija się wiele sektorów, w tym także rynek nieruchomości biurowych. Pod koniec czerwca br. wrocławska powierzchnia biurowa wynosiła 551 800 mkw., zaś w II kwartale br. wzrosła o 1,8 proc. Od kwietnia do czerwca 2014 r. do użytku zostało oddane łącznie 9800 mkw. powierzchni biurowej w trzech obiektach: w zrealizowanym przez Save the World Real Estates kompleksie Business Center Save the World (3.000 m2), należącym do tej samej spółki obiekcie Rybacka 9 (1800 mkw.), a także w budynku firmy IT Glob (5000 mkw.). Ostatnia z wymienionych inwestycji przeznaczona jest wyłącznie na potrzeby właściciela, pozostałe natomiast dysponują powierzchnią pod wynajem.

 

W drugiej połowie br. do użytku powinno został oddanych ok. 44 540 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w roku 2015 r. - 70 600 mkw., zaś w 2016 – 3900 mkw. Na różnych etapach planowania znajduje się obecnie prawie 30 projektów biurowych, z czego osiem uzyskało pozwolenie na budowę. Jednocześnie, w ciągu ostatnich trzech miesięcy można zaobserwować spadek współczynnika pustostanów – w ostatnich dniach czerwca wynosił on 9,9 proc. Łącznie wynajętych zostało ok. 12 500 mkw. powierzchni biurowiec, co stanowi o 1,5 proc. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wynajmem powierzchni biurowych we Wrocławiu najbardziej zainteresowane są przedsiębiorstwa z sektora BPO/SSC, instytucje finansowe, a także firmy z branży IT.

 

W drugiej połowie 2014 r. można było zauważyć stabilizację cen czynszów. W obiektach klasy A wynosiły one między 13 a 16 EUR/mkw./miesiąc, w budynkach klasy B powierzchnia biurowa tańsza jest o średnio 3 euro. W najbliższych miesiącach, ze względu na rosnącą dostępność powierzchni biurowych, ceny te mogą ulec obniżeniu.

 

Poniżej pełna wersja raportu.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz