Giant

Spadek na globalnym rynku nieruchomości

Jak podaje Cushman & Wakefield, w roku 2014 odnotowano pierwsze od pięciu lat zmniejszenie wartości inwestycji w nieruchomościach na świecie.

Dziś na międzynarodowych targach MIPIM w Cannes firma doradcza Cushman & Wakefield przedstawiła raport dotyczący globalnego wolumenu inwestycji w nieruchomości. Według C&W zmniejszył się on w stosunku do wcześniejszego roku o 6,3 proc. i w 2014 roku wyniósł 1,21 biliona USD. To pierwszy od pięciu lat spadek wartości obrotów na globalnym rynku nieruchomości.

 

Jako wyłączną przyczynę takich notowań coroczny raport C&W „Międzynarodowy Atlas Inwestycyjny” podaje ograniczenie skali zakupu gruntów w Chinach. Niemniej nastroje poszczególnych rynków są dobre. Analitycy przewidują, że 2015 rok może oznaczać wzrost wartości inwestycji o 11 proc. do poziomu 1,34 biliona USD. Największe ożywienie aktywności inwestorów będzie obserwowane w Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Wzrost aktywności inwestycyjnej w 2014 r. był wyższy od przewidywanego w marcu rok temu, ale prognozy na bieżący rok są jeszcze bardziej optymistyczne ze względu na malejące ograniczenia na rynku – mówi David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

 

2015 rok będzie cechowało zwiększenie zróżnicowania celów inwestycyjnych. Inwestorzy zwrócą większą uwagę na nowe rynki ze świeżym potencjałem możliwości, choć ich zainteresowanie nadal będzie koncentrować się na głównych rynkach nieruchomości. Towarzyszyć temu będzie selektywna zmiana podejścia niektórych rynków wschodzących.

 

Warszawa plasuje się na 19. miejscu w rankingu głównych miast z największym kapitałem zagranicznych inwestycji w nieruchomości. Łączna wartość transakcji w 2014 roku wyniosła 2 mld USD.

 

W ślad za wzrostem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie rośnie również zainteresowanie polskim rynkiem. W ubiegłym roku aż 91 proc. ogólnego wolumenu transakcji w Polsce przypadło na zagranicznych inwestorów i nic nie wskazuje, by w 2015 r. ten wskaźnik miał się zmniejszyć – mówi Łukasz Lorencki, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield w Polsce. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz