Proton Office

Warszawski rynek biurowy na tle Europy Środkowej

Stolica Polski z 4,3 mln mkw. utrzymała silną pozycję pośród rynków biurowych regionu Europy Środkowej.

Szacowana ilość powierzchni biurowych na warszawskim rynku wynosi około 4,3 mln mkw. powierzchni. Pozwala to Warszawie na utrzymanie pozycji jednego z liderów regionu Europy Środkowej pod tym względem. W rankingu stolica Polski wyprzedza m.in. Budapeszt (3,24 mln mkw.) czy Pragę (3,03 mln mkw.), tym samym nieustannie przybliżamy się do dobrze rozwiniętych rynków Europy Zachodniej.

 

Można pokusić się o tezę, że stolica Polski jest w połowie drogi między rynkami Europy Środkowej, a rynkami Europy Zachodniej. Warszawa jest zdecydowanie mniejszym rynkiem z wyższym wskaźnikiem pustostanów niż dobrze rozwinięte rynki Europy Zachodniej. Z drugiej strony Warszawa wypada korzystnie na tle wybranych stolic krajów Europy Środkowej i Wschodniej jako rynek o większych zasobach powierzchni biurowej, wyższych stawkach czynszu i nadal niższym poziomem pustostanów – zwraca uwagę Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

 

Warszawa ze swoim dynamicznie ewoluującym rynkiem jako lokalizacja biurowa wykazuje duży potencjał rozwoju. W roku 2014 Polska pod względem aktywności inwestycyjnej zajęła 8. miejsce w Europie, wyprzedzając m.in. wszystkie kraje CEE.

 

Magdalena Czempińska, Dyrektor w Dziale Badań Rynku Knight Frank uważa, że tak wysoka aktywność na polskim rynku jest w dużym stopniu spowodowana stosunkowo niskimi cenami nieruchomości. Przykładowo ceny nowoczesnych przestrzeni biurowych w centrum Warszawy plasują się na poziomie 4500 EUR za mkw. Dla porównania za metr kwadratowy w równie prestiżowych lokalizacjach Madrytu trzeba zapłacić 6000 EUR, a w Dublinie 8000 EUR. Na największych i najatrakcyjniejszych rynkach europejskich takich jak Paryż czy Londyn, ceny biurowców osiągają nawet 18.000 - 20.000 EUR/m2.

 

W Europie można zauważyć coraz większą akrywność inwestorów globalnych. W 2014 roku dynamika wzrostu na rynku inwestycyjnym Starego Kontynentu była wyższa niż w Ameryce Północnej i krajach azjatyckich. Pomimo tego, że ceny nieruchomości w Europie są zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu, wciąż jest ona postrzegana jako silny i atrakcyjny rynek. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozdźwięk pomiędzy wysokością stóp kapitalizacji oraz oprocentowaniem obligacji. W porównaniu do innych regionów, Europa pozostaje miejscem oferującym najlepsze warunki do inwestowania – komentuje Richard Barkham, Główny Ekonomista CBRE. Ponadto przewiduje się, że osłabienie euro zachęci inwestorów spoza strefy i tym samym rok 2015 będzie bardzo udany dla rynku nieruchomości komercyjnych.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz