Giant

Gdzie zapłacimy najwięcej za wynajem biura?

Już drugi rok z rzędu najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest londyńska dzielnica West End – wynika z raportu Global Prime Office Occupancy Costs.

Według raportu Global Prime Office Occupancy Costs przygotowanego przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w firmie CBRE, już drugi rok z rzędu najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest londyńska dzielnica West End. Średnie koszty najmu kształtują się tutaj na poziomie 219 EUR/mkw./m-c. Drugie miejsce należy do Hong Kongu (Centrum), gdzie za wynajem powierzchni trzeba zapłacić średnio 216,50 EUR/mkw./m-c. Czołówkę zamyka ulica Finansowa w Pekinie, gdzie najemcy muszą liczyć się z czynszami w wysokości 153,50 EUR/mkw./m-c. Czwartą najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu w Pekinie. Średnie koszty najmu wynoszą tutaj 147 EUR/mkw./m-c. Dalsza lokata należy do Hong Kong West Kowloon ze stawkami rzędu 130,25 EUR/mkw./m-c.

 

Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie (w EUR/mkw./m-c):

Lokalizacja Cena
Londyn - Centrum (West End), Wielka Brytania 219,00
Hong Kong (Centrum), Hong Kong 216,50
Pekin (Ulica Finansowa), Chiny 153,50
Pekin (CBD-Centralna Dzielnica Biznesowa), Chiny 147,00
Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 130,25
New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie 121,58
Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia 119,75
Londyn - Centrum (City), Wielka Brytania 119,42
Szanghaj (Pudong), Chiny 108,33
Nowy Jork (Midtown Manhattan), USA 101,75


Źródło: CBRE, 2015

 

Z badania CBRE wynika, że wszystkie koszty najmu ponoszone przez przedsiębiorców w Warszawie wynoszą ponad 33 EUR/mkw./m-c, co pozwoliło polskiej stolicy zająć 79 miejsce. Oznacza to, iż stołeczne miasto awansowało o 6 pozycji w stosunku do rankingu z I kw. 2015 r., natomiast w porównaniu rok do roku spadło aż o 8 pozycji. Wśród miast z regionu Europy Środkowej i Wschodniej Warszawa plasuje się na drugim miejscu, tuż po Moskwie, która zajmuje 11 miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie.

 

Najwyższe stawki czynszu w Warszawie nieznacznie spadają od 2012 r. i wynoszą obecnie – odliczając pozostałe koszty najmu, 24 EUR/mkw./m-c. Prognozujemy, że w nadchodzącym roku trend ten się utrzyma. Na rynku pojawia się znaczna ilość dobrych projektów, w związku z tym stawki czynszu za najlepsze powierzchnie pozostaną bez zmian – to, co może się zmieniać to dysproporcja między wartościami najwyższymi, a tymi osiągalnymi za powierzchnie klasy B bądź zlokalizowanymi poza centrum. Bardziej niż stawki czynszu zmianom ulegają pozostałe warunki najmu, takie jak okresy zwolnienia z czynszu i wysokość kontrybucji finansowych właściciela w zaaranżowanie powierzchni – mówi Katarzyna Gajewska, konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynkowych, CBRE.

 

Jak pokazuje raport, Warszawa jest dziesiąta na świecie biorąc pod uwagę lokalizację o największym spadku kosztów najmu (w porównaniu rok do roku).

 

Na potrzeby raportu firma CBRE przeanalizowała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz