Giant

Stołeczny rynek biurowy ma się dobrze

Gdański Business Center II
Gdański Business Center II
Ubiegły rok był dla warszawskiego rynku biurowego niezwykle udany. Sytuacja po pierwszym kwartale pozwala stwierdzić, iż bieżący będzie dla niego równie dobry.

Bieżący rok będzie niezwykle ciekawym oraz udanym rokiem na stołecznym rynku biurowym. Po raz pierwszy w historii rynku w jednym roku do użytku zostaną oddane dwa wieżowe biurowce o wysokości powyżej 150 metrów – czyli Warsaw Spire i Q22. Z kolei w II półroczu całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy przekroczy granicę 5 milionów metrów kwadratowych – mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Również dane za I kw. 2016 r., pokazują, iż warszawski rynek biurowy jest w dobrej formie. Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej JLL, w tym okresie w stolicy zawarto umowy najmu na 142 200 mkw. powierzchni biurowej, z czego ponad 55 000 mkw. dotyczyło centrum i jego obrzeży.

Podobne dane, dotyczące wynajętej powierzchni na warszawskim rynku biurowym, podaje raport firmy CBRE – Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2016. Wynika z niego, iż w tym okresie najemcy wynajęli 142 600 mkw., z czego przeszło 55 000 mkw. w centralnych lokalizacjach.  
 
Raport przygotowany przez firmę JLL pokazuje natomiast, iż na nowe umowy dotyczące wynajmu w istniejących obiektach przypadło ok. 57 000 mkw., a 8000 mkw. stanowiły ekspansje. Udział przednajmów wyniósł niemal tyle samo co odnowień (26 proc. – ok. 37 000 mkw.).

Z kolei, według raportu firmy CBRE, najbardziej aktywnymi najemcami w pierwszych trzech miesiącach br. były firmy z sektora przemysłowego (28 proc. wynajętej powierzchni). Liczne kontrakty najmu zawierali również najemcy z sektorów usług profesjonalnych i finansowych (po 14 proc. wynajętej powierzchni).

Biorąc pod uwagę podaż, w ubiegłym kwartale na rynku warszawskim pojawiło się sześć nowych inwestycji oferujących łącznie ok. 113 000 mkw. Są to takie projekty, jak Eurocentrum Office Complex Delta, Astrum Business Park I, Atrium 2, Prime Corporate Center, Gdański Business Center II budynek C czy Królewska. Z danych firmy JLL wynika, iż na koniec I kw. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły próg 4 750 000 mkw., a w budowie znajdowało się 662 000 mkw.

Jeśli zaś chodzi o wskaźnik pustostanów to, według CBRE, w I kw. br. wyniósł 14,1 proc., co oznacza wzrost o 1,3 pp. w porównaniu do poziomu odnotowanego pod koniec ubiegłego roku. Z kolei za wynajem najbardziej atrakcyjnych powierzchni biurowych należy zapłacić obecnie ok. 23,50 EUR/mkw./m-c. W najbliższych miesiącach możliwy jest spadek stawek ofertowych, jednak nie powinny być one niższe niż 23 EUR/mkw./m-c.

Mimo faktu, że nasz rynek jest jeszcze relatywnie młody na tle Europy, Warszawa przestaje być postrzegana jako rynek dojrzewający, a coraz częściej mówi się o niej jako o rynku dojrzałym. Wprawdzie najbardziej rozwinięte rynki europejskie kilka lub nawet kilkunastokrotnie przekraczają podaż Warszawy, jednak zbliżamy się do takich miast jak Amsterdam (6,7 mln) czy Kopenhaga (5,8 mln). Już teraz Warszawa ma więcej biur niż Lizbona, Genewa czy Dublin – mówi Katarzyna Gajewska, starszy konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku, CBRE.
 


0.0
Napisz pierwszy komentarz