Giant

Sektor handlowy wyprzedza sektor biurowy w CE

Na zdjęciu: wolumen inwestycji w Europie Środkowej (mln EUR)
Na zdjęciu: wolumen inwestycji w Europie Środkowej (mln EUR)
Nie sektor biurowy, ale handlowy przyciąga najwięcej inwestorów do Europy Środowej. W tym regionie liderem pozostaje Polska z wolumenem inwestycji o wartości 728 mln EUR w I kw. 2012 r.

Firma Cushman & Wakefield szacuje, że w I kw. 2012 r. w pięciu krajach Europie Środkowej (Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry) na rynku nieruchomości zawarto transakcje, opiewające łącznie na „niewielką” kwotę 847 mln EUR. To znacznie niższy wynik, w porównaniu z adekwatnym okresem rok temu, kiedy to wolumen transakcji wyniósł aż 1,3 mld EUR. Niemniej wartość tą można uznać za bardziej zadowalającą niż dwa lata temu, kiedy to łączna wartość transakcji sięgnęła 465 mln.

Dane za pierwszy kwartał mogą rozczarowywać, ale zważywszy na poziom aktywności deweloperskiej wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej powinien znacznie wzrosnąć w drugim kwartale. Pozyskiwanie finansowania jest nadal utrudnione, ale inwestorzy dysponujący kapitałem własnym lub dostępem do kredytów wykorzystują obecną sytuację i nabywają aktywa wysokiej jakości. Drugie półrocze przyniesie znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej, zwłaszcza w Polsce i Czechach, dzięki większej podaży nowych produktów inwestycyjnych znajdujących się obecnie w przygotowaniu – komentuje Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Inwestorzy przejawiają niewielką aktywność na rynku nieruchomości, a to może rzutować na wynik pod koniec 2012 r. Analitycy szacują, że nie uda się pobić zeszłorocznej wartości ( 6,1 mld EUR) i 2012 r. zamkniemy z transakcjami, zawartymi na kwotę 4,75 mld EUR.

Warto odnotować, że w I kw. 2012 r. Polska zajmowała pozycję lidera w Europie Środkowej. Na inwestycje przeznaczono w naszym kraju 728 mln EUR., czyli nieznacznie więcej niż w poprzednim kwartale. Inwestorzy przejawiali niewielką aktywność u naszych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji, jak również na Węgrzech. Natomiast wolumen inwestycji w Rumunii zwiększył się do 99 mln EUR – to najlepszy wynik od początku 2011 r. Niemniej od pierwszego kwartału w Rumunii zawarto zaledwie 12 transakcji, co zaniża średnią z dwóch poprzednich lat, wynoszącą wcześniej 28 transakcji na rok.

Analitycy Cushman & Wakefield oceniają, że największą popularnością w Europie Środkowej cieszy się rynek nieruchomości handlowych, którego udział w rynku wynosi blisko 50 proc. (dokładnie 47 proc.). Na drugim miejscu plasuje się rynek nieruchomości biurowych i magazynowych, które odpowiadają odpowiednio za 40 i 12 proc. rynku.


0.0
Napisz pierwszy komentarz