ARTSERVIS sp. z o.o. logoSpectra Development logoVantage Development S.A. logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoINTER-BUD logoTorus logoCity Space logoBusiness House logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoForbo Flooring Systems Polska logoKontor logoPodium Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Najdroższe biura na świecie

Najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest Hong-Kong. W Europie za wynajem biurowca najwięcej zapłaci się w West End w Londynie.

CBRE opublikowało raport Prime Office Occupancy Costs. Zgodnie z badaniami firmy najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest centralna biznesowa dzielnica w Hong-Kongu. Za m kw. w takiej okolicy należy zapłacić ok. 2 011 EUR rocznie. Na drugim miejscu znalazł się londyński West End gdzie cena za m kw. wynosi 1 780 EUR rocznie. Trzecie lokum na podium zajmuje Tokio z kosztami rzędu 1 508 EUR za m kw. za rok.

Ankietę przeprowadzono w biurowcach w 133 krajach na całym świecie. Pierwsze 50 miejsc obejmuje 19 lokalizacji z obszaru Azji i Pacyfiku, 19 z regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz 12 z terenu obu Ameryk. Podczas badań brano pod uwagę stawki czynszów najmu, opłaty związane z eksploatacją, podatki lokalne jak również uwzględniono różnice w sposobie pomiaru wynajmowanej powierzchni.

Warszawa, będąca najdroższą lokalizacją biurową w Polsce, w rankingu światowym lokuje się na 64 pozycji (50 miejsce w poprzednim rankingu). Spadek pozycji związany jest ze stosunkowo wolniejszym wzrostem kosztów wynajmu, w porównaniu do innych lokalizacji. W polskiej stolicy koszty podniosły się o 3 proc., podczas gdy najwyższy wzrost odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku - 7,8 proc.

Jak mówi Joanna Mroczek z CBRE: Obecnie w Warszawie możemy mówić o stabilizacji stawek czynszowych. Duża ilość powierzchni biurowej w budowie oraz konkurencja wśród deweloperów skutecznie ogranicza możliwości nagłych wzrostów. Ta sytuacja dotyczy jednak lokalizacji poza ścisłym centrum miasta. Najwyższe stawki rejestrowane są w obiektach znajdujących się w centralnym obszarze biznesu, w okolicach Ronda ONZ, gdzie stosunkowo niewiele powstaje i planuje się nowych budynków w najbliższym czasie. Tutaj widoczna jest presja na stawki czynszowe, również ze względu na silny popyt na prestiżowe biura wśród firm usługowych, nawet pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej.

Treść raportu (w języku angielskim) dostępna jest poniżej:

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra