Polska najbardziej dynamicznym rynkiem CEE

70 proc. wartości wszystkich inwestycji zawartych na rynku nieruchomości w regionie CEE przypada na Polskę - jak podaje raport CEE Investment Market Overview.

Z przygotowanego przez Jones Lang LaSalle raportu CEE Investment Market Overview jasno wynika, że Polska utrzymuje pozycję lidera w regionie. Analitycy z Jones Lang LaSalle twierdzą, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła w pierwszej połowie br. 1,26 mld EUR - z czego 877 mln EUR miało miejsce w Polsce. Dla porównania w Czechach transakcje inwestycyjne wycenia się na 225 mln EUR, w Rumunii na 92 mln EUR, a na Węgrzech 71 mln EUR.

Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce spadła o 6 proc. w porównaniu do pierwszej połowy zeszłego roku. 460 mln EUR przypadło na rynek handlowy, 283 mln EUR na biurowy, zaś 113 mln EUR przypadło na rynek magazynowy.

Odnotowano 6 transakcji na rynku biurowym. Największa z nich dotyczyła sprzedaży Harmony Office Center II przez polską firmę deweloperską Eko Park hiszpańskiemu inwestorowi Azora za 54 mln EUR. Drugą z transakcji była sprzedaż Renaissance Building przez Falcon Investments spółce GLL Partners za 27 mln EUR.

Jak komentuje Tomasz Trzósło z Jones Lang LaSalle: Przewidujemy utrzymanie się zaufania i zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości. Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 r. może kształtować się na poziomie 2 do 2,5 mld EUR, w porównaniu do bardzo dobrego wyniku 2,75 mld EUR z 2011 r. Szacujemy, że stopy kapitalizacji dla rynku powierzchni biurowych  kształtują  się obecnie na poziomie 6,25%, dla segmentu handlowego – 5,75 proc.,  a dla magazynowego – około 8,0 proc.. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak w dużej mierze uzależnione jest to od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach. Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 punktów procentowych. Spodziewamy się utrzymania rozbieżności na takim poziomie.


0.0
Napisz pierwszy komentarz