Nowy Styl Group logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPodium Investment logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoSpectra Development logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVantage Development S.A. logoTorus logoForbo Flooring Systems Polska logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKontor logoHAVRE Sp. z o.o. logoArchicom logoOlivia Business Centre logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Przejrzysty rynek nieruchomości

Według badań ekspertów wzrasta transparentność na światowych rynkach nieruchomości. Rynki z regionu CEE coraz bardziej zbliżają się do europejskiej czołówki.

Badania, przeprowadzone przez Jones Lang La Salle i LaSalle Investment Management, pokazują że niemal 90 proc. rynków nieruchomości odnotowało progres w obszarze transparentności. Rynki oceniano pod kątem wskaźników efektywności, warunków rynkowych, przejrzystości instrumentów dłużnych, warunków prawnych i procesów transakcji.

Po przeanalizowaniu 97 rynków na pierwszym miejscu pod względem transparentności pojawiły się Stany Zjednoczone. Obok USA w kategorii wysoko transparentnych rynków znalazły się kraje takie jak: Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Finlandia, Szwecja i Szwajcaria. Rynki Europy Środkowo-Wschodniej zmniejszają dysproporcje w transparentności w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Cieszyć może wysoka pozycja Polski - 19 miejsce w rankingu światowym.

Badania odnotowały umocnienie pozycji krajów ze strefy MIST (Meksyk, Indonezja, Korea Południowa i Turcja). Natomiast największy wzrost odnotowano w regionie Ameryki Łacińskiej.

Jak powiedział Kevin Turpin, z Jones Lang LaSalle, LEED Green Associate: Zwiększający się poziom transparentności w państwach Europy Środkowej i Wschodniej pokazuje również rosnąca liczba raportów badawczych publikowanych przez międzynarodowe firmy zajmujące się doradztwem w zakresie nieruchomości. Takie badania cenią sobie w szczególności europejscy i globalni inwestorzy, nieposiadający swojego biura w analizowanym regionie. Cieszę się z faktu, że takie państwa CEE jak Polska, Czechy i Węgry – zostały zakwalifikowane do kategorii ‘transparentnych’ i zajmują kolejno pozycje 19, 24 i 26.

Prowadzone badania analizowały również wpływ zrównoważonego rozwoju na transparentność rynku oraz wpływ transparentności rynku na napływ inwestycji zagranicznych. Najbardziej transparentnymi rynkami pod względem zrównoważonego rozwoju są Wielka Brytania, Australia i Francja (czy Czechy jako lider regionu CEE). Natomiast na przykładach Brazylii, Turcji, Indonezji czy Wietnamu widać, że rynki rosnące pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne jednocześnie odnotowują postęp w zakresie zwiększenia transparentności.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra