PGE Narodowy

EKO Za nami Green Building Symposium - ZDJĘCIA

Relacja

|
Na zdjęciu Henryk Kwapisz, Saint - Gobain
Organizatorzy już od samego rana oczekiwali uczestników PLGBC Green Building Symposium
Znamy już laureatów PLGBC AWARDS 2012 - w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbyło się Green Building Symposium.

Sesje warsztatów, prezentacje i case-studies z zakresu LEED-NC, LEED-CS, LEED-CI, BREEAM International, BREEAM in Use zakończyły odbywające się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik PLGBC Green Building Symposium. Podczas dwudniowej imprezy wyłoniono także laureatów PLGBC AWARDS 2012.

- Oceniamy nie tylko aspekt środowiskowy. W skład jury wchodzą osoby związane z certyfikacją, inżynierią środowiska, specjaliści i konsultanci, inżynierowie, architekci. Liczymy na to, że rozwiązania proekologiczne i wyróżniające się środowiskowo będą odznaczać się także estetyką i tym samym będą przyciągać większe zainteresowanie- wyjaśnia Rafał Schurma prezydent PLGBC

Green Building Symposium jest oficjalną konferencją poświęconą zrównoważonemu budownictwu. Jej organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

- Nasze sympozjum kierujemy do wielu sektorów – zaznacza Rafał Schurma prezydent PLGBC. - Na samym początku zwróciliśmy uwagę na legislację. Następnie podczas dyskusji w ramach paneli, zawarliśmy prezentację certyfikacji, materiałów i produktów, która była oczywiście adresowana do producentów budowlanych. W kolejnym panelu staraliśmy się odnieść do wielokryterialnej certyfikacji, którą chcieliśmy porównać do standardów światowych i tych obowiązujących w Polsce. Potraktowaliśmy przekrojowo wszystkich graczy obecnych na rynku budownictwa kubaturowego, związanych z jakimkolwiek trendem w firmach, korporacjach w zakresie producentów materiałów czy też konsultantów, projektantów, architektów, studentów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Podczas Sympozjum część ekspertów zwróciło uwagę, że już za jakiś czas tego typu spotkania stracą swoją zasadność, bowiem zielone budownictwo będzie na tyle spopularyzowane, iż tego typu sympozja nie będą wnosić nic nowego. Jednak Rafał Schurma twierdzi, że:

- Jeżeli będzie obowiązywać norma, nie znaczy to, że pewien nowy podmiot stanie się bardzo modny. Moim zdaniem, nie będzie takiej sytuacji, że blue to jest new green i od tej pory green nie jest już modny, a popularne jest już coś innego, co jest blue. Nieuniknione jest natomiast to, że na tym rynku zawsze będziemy mieć co robić, rozwijają się nie tylko certyfikaty, ale także świadomość społeczna. Ciągły rozwój kryteriów, dopisywanie sobie coraz to nowszych wyzwań oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne prowadzą do konkretnych doskonaleń i jestem przekonany, że nie będzie takiej sytuacji, w której nie będziemy mieli co robić. Wszystkie rozwiązania, które prowadzą do statusu green dla budynku mogą być bardziej trwałe - podkreśla Rafał Schurma prezydent PLGBC.

Architekci obecni podczas Green Building Symposium zwracają także uwagę na stopień zróżnicowania zainteresowania inwestorów zielonym budownictwem.

- W zależności od inwestorów poziom wiedzy jest bardzo różny. Część tych, z którymi współpracujemy, między innymi Skanska, Echo, cechuje bardzo duży poziom, tam notuje się zainteresowanie. Z kolei inne firmy starają się nadgonić ten zasób wiedzy, natomiast pozostali wychodzą z założenia, że certyfikacje są im niepotrzebne. Niemniej jednak, poziom wiedzy cały czas wzrasta – podkreśla Marek Kuryłowicz z Kuryłowicz & Associates.

Podczas Green Building Symposium wręczono nagrody PLGBC AWARDS 2012. Pierwsza edycja konkursu promującego nowoczesne rozwiązania ekologiczne w budownictwie miała miejsce w 2010 roku. W tym roku przyznano nagrody w ośmiu kategoriach. Poniżej prezentujemy kategorie oraz ich laureatów:


1. Najlepszy ekologiczny budynek z pre-certyfikatem (LEED, DGNB, BREEAM Interim Stage)

Zespół 7 budynków wielofunkcyjnych ALCHEMIA w Gdańsku, (Precertyfikacja LEED C&S PLATINUM)
Nagrodę otrzymuje  inwestor: TORUS SP Z O.O. SP. K., projektant: biuro APA Wojciechowski

2. Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek bez certyfikacji

Budynek biurowy firmy FIS-SST w Gliwicach, projekt: ZALEWSKI Architecture Group

3. Najlepszy ekologiczny projekt

Zespół szkół w Markach, CJK ARCHITEKCI (arch. Maciej Chlebuś, arch. Wojciech Jasiński, arch Piotr Kuś, arch. Bohdan Słomski, Ludomir Duda)

Wyróżnienie: Budynek Biurowy AQUARIUM w Gliwicach, projekt: ZALEWSKI Architecture Group


4. Najlepszy ekologiczny projekt studencki

Nagroda: „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych na cele zrównoważonego zespołu mieszkaniowego w Nottingham”, autor: Agnieszka Oślak, promotor: dr inż. arch. Anna Bać

5. Najlepsza inicjatywa proekologiczna w firmie – zaangażowanie w budownictwo ekologiczne

Nagroda: „Jasna szkoła – prosta sprawa!” Inicjatywa: Philips Lighting

6. „Green” Developer of the Year

Nagroda: UBM Polska sp z o.o. (Poleczki Business Park - precertyfikat LEED Gold, Alma Tower w Krakowie ubiegający się o certyfikat LEED Gold/Platinum)

7. „Green” Architect of the Year

Nagroda: APA Wojciechowski (Centrum Handlowe Quantum w Warszawie, Zespół budynków biurowych „The Park” w Warszawie, Centrum Handlowe w Wilanowie, Business Garden Wrocław, Centrum Handlowe Factory Warszawa Annopol)

8. „Green” Product of the Year

Nagroda: Cement TioCem®  firmy Górażdże Cement S.A.
Nagroda: System sufitów podwieszanych CoolZone firmy Armstrong 

Patronem medialnym wydarzenia był portal e-biurowce.pl


0.0
Napisz pierwszy komentarz