PGE Narodowy

EKO Zielony biurowiec się opłaca

Relacja

|
Zdjęcie: Panel dyskusyjny poświęcony kosztom i korzyścią wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, od lewej A. Jonas, E. Dubikowska, W. Kuc, A. Kuś, J. Rączka, K. Żmijewski
Na zdjęciu: Prowadząca konferencję Elżbieta Wrzecionkowska z prof. Krzysztofem Żmijewskim
Warszawa. Uczestnicy drugiego już seminarium ,Zielony biurowiec dyskutowali na temat ekologicznego i energooszczędnego budownictwa w Polsce.

W miniony czwartek w Centrum Nauki Kopernik pod patronatem medialnym portalu e-biurowce.pl odbyła się czwarta już konferencja z cyklu ,,Innovative Poland”, w ramach której odbyło się drugie sympozjum ,,Zielony biurowiec”. Spotkanie zgromadziło osoby oraz firmy zainteresowane wprowadzeniem rozwiązań ekologicznych na rynek polskich nieruchomości biurowych, także bankowców, finansistów oraz przedstawicieli rządu i samorządów. Nie zabrakło architektów, inżynierów, deweloperów, inwestorów oraz reprezentantów branż zainteresowanych certyfikacją.

- Nasze konferencje są nakierowane na innowacyjne rozwiązania. Na razie zajmujemy się budownictwem, ponieważ ma ono największy potencjał pod kątem ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 – mówi w rozmowie z portalem e-biurowce.pl Elżbieta Wrzecionkowska, The Warsaw Voice.Pierwsza nasza konferencja była poświęcona certyfikacji, która jest swego rodzaju perełką w Polsce. Certyfikaty wyznaczają pewne standardy. Kolejną konferencję postanowiliśmy poświęcić energii, ponieważ zbliża się rok 2018 i 2020, kiedy Unia nałoży na samorządy, a także wszystkich nas, zobowiązania dotyczące zużycia energii. Rozmawiamy o zrównoważonym rozwoju, ponieważ oszczędność energii to tylko jeden z elementów zielonych budynków, natomiast zrównoważony rozwój to także jakość naszego środowiska, budynków, w których pracujemy czy mieszkamy. Tak na prawdę ludzie nie wiedzą, na czym polega ekologiczne podejście, stąd nasza dyskusja dotycząca przepisów, rozwiązań oraz kosztów.

W pierwszej części czwartkowego spotkania uczestnicy pochylili się nad problemem budownictwa w kontekście oszczędności energii.  Podczas konferencji prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej odniósł się do tematu budownictwa pasywnego i dodatnio energetycznego oraz roli państwa w promowaniu budownictwa energooszczędnego. Blok ten zakończyła dyskusja panelowa, podczas której zastanawiano się nad kosztami i korzyściami wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań oraz przepisami i rozporządzeniami wspomagającymi ekologiczne rozwiązania.

- Większość z państwa na tej sali nie zajmuje się kwestią zielonego budownictwa od strony ideologicznej, tylko od strony rynkowej. Mówiąc bardzo twardo: chce na tym zarobić a świadomość obywatelska jest niesłychanie obecna, ale rozpatrywana w dialogu z lustrem. Natomiast w dialogu rynkowym liczy się to, co można bardzo precyzyjnie policzyć – podkreślał podczas konferencji Andrzej Jonas redaktor naczelny The Warsaw Voice.

Uczestnicy sympozjum pokusili się między innymi o ocenę czy dla zrównoważonego budownictwa więcej na jego drodze pojawia się zielonego światła, czy raczej barw czerwonych.

- Niewiele jest tych zielonych barw – uważa mecenas Edyta Dubikowska z kancelarii Squire Sanders. – W Niemczech przyznawane są korzystniejsze kredyty dla zielonego budownictwa, u nas tego nie ma. W codziennej pracy nie dostrzegam wielu zielonych świateł, ale nie jest też tak, że widzę tylko wszystko w czerwonym kolorze. Biznes jednak zawsze będzie biznesem, gdzie na końcu pojawia się rachunek ekonomiczny, który musi być na plusie. Wynajmujący budynek ma za zadanie przekonanie najemców, że opłaca się wynająć lokal w ekologicznym budynku. Wchodzi tutaj w grę rozbieżność interesów między wynajmującym a najemcom. To wynajmujący ponosi zwiększone koszty a najemca chce płacić mniej. W Polsce nie jest to popularne, ale w Wielkiej Brytanii mnóstwo jest zielonych najmów, kiedy wynajmujący z najemcą współpracuje, ponieważ wie, że funkcjonuje w ekologicznym budynku.

W drugiej części zadedykowanej zielonym biurowcom w Polsce omówiono aktualną sytuację tego segmentu na rynku nieruchomości, przedstawiono najpopularniejsze certyfikaty oraz zaprezentowano konkretne dane dotyczące zielonych biurowców w Polsce. Swoje inwestycje opisała firma Skanska Property Poland. Nie zabrakło również i omówienia kompleksu biurowo – usługowego Alchemia w Gdańsku, który stara się o platynowy certyfikat LEED. Wspomniano także o kredytach bankowych w kontekście finansowania zielonego budownictwa. Blok drugi zakończyła dyskusja na temat opłacalności stosowania rozwiązań ekologicznych.

Czwartkowa konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Organizatorem był dom wydawniczy Warsaw Voice SA.

 


0.0
Tagi: SKANSKA Torus
Napisz pierwszy komentarz