PGE Narodowy

Przestrzeń biurowa przyszłości

Karina Kreja, Associate Director z firmy doradczej CBRE podczas wystąpienia na Forum Nieruchomości
Prezentacja Dominiki Karasińskiej, Office Manager z firmy Regus
6 listopada w krakowskim hotelu Novotel Centrum odbyło się Forum Nieruchomości Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, poświęcone przestrzeni biurowej przyszłości.

Wydarzenie, które zgromadziło ponad 50 przedstawicieli firm, zostało otwarte wystąpieniem wprowadzającym Urszuli Kwaśniewskiej, dyrektor krakowskiego oddziału Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Podkreśliła ona, jak na przestrzeni lat wzrasta świadomość konieczności funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni biurowej.

 

W dalszej kolejności głos zabrała Karina Kreja, Associate Director z firmy doradczej CBRE. W swojej prezentacji omówiła ona różnice pomiędzy dwoma typami biur: biurem tradycyjnym oraz biurem elastycznym. Według CBRE, biuro elastyczne wspiera ideę współpracy, sprawnego przepływu informacji pomiędzy pracownikami firmy. Zgodnie z koncepcją biura elastycznego, nie istnieje odgórnie przygotowany plan rozlokowania pracowników, a każdy może dowolnie wybierać swoje miejsce pracy. Zdaniem Kariny Kreji, ta koncepcja jest odpowiedzią na potrzeby nowego pokolenia pracowników, którzy coraz częściej przywiązują wagę do swobodnej,  mniej formalnej atmosfery w miejscu pracy oraz nowoczesnego designu.

 

Następnie Dominika Karasińska, Office Manager z firmy Regus, oferującej kompleksowe rozwiązania biurowe, zapoznała uczestników Forum Nieruchomości z nieustannie zachodzącymi zmianami w sposobie pracy. Podkreśliła, że współcześni pracownicy biurowi coraz więcej i szybciej podróżują oraz stają się coraz bardziej mobilni za sprawą postępującej cyfryzacji komunikacji międzyludzkiej. Zdaniem firmy Regus, zmieniające się realia życia zawodowego tworzą zapotrzebowanie na krótkoterminowy wynajem powierzchni biurowych, znajdujących się na stacjach benzynowych, lotniskach i przy głównych arteriach komunikacyjnych. Dominika Karasińska zwróciła także uwagę na fakt, że z uwagi na zmieniające się trendy firmy obecnie chętniej wybierają biurowce znajdujące się na obrzeżach miast, w związku z czym  siedziba firmy w ścisłym centrum miasta przestaje być uważana za jedyną prestiżową lokalizację.

 

Do kwestii omawianych w trakcie Forum Nieruchomości odniósł się Leszek Romanowski, Workplace Strategy Leader EMEA z firmy Nowy Styl Group, jednego z największych producentów mebli biurowych w Europie. W swoim komentarzu do zaprezentowanych aranżacji przestrzeni biurowych omówił on możliwość znalezienia kompromisu pomiędzy interesami pracodawcy a potrzebami pracownika. Rozważając te kwestie, Leszek Romanowski wspomniał o tzw. chill-out roomie, czyli pomieszczeniu wypoczynkowym dla pracowników, do którego mogą się oni udać w celu zrelaksowania się i zaczerpnięcia nowych inspiracji.

 

Wydarzenie zakończyła ożywiona dyskusja między prelegentami i uczestnikami spotkania, a także mniej oficjalna część networkingowa.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz