Proton Office

EKO Zrównoważona przestrzeń buduje jakość życia w każdym mieście

Relacja

|
Katowice promują zrównoważone budownictwo. Dzięki ambitnym planom na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty.

Czy to oznacza, że śląska metropolia ma szansę stać się miastem zrównoważonym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy seminarium Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania, które odbyło się 24 kwietnia w Katowicach na terenie katowickiego Parku Technologicznego Euro Centrum przy ulicy Ligockiej.

W dyskusji, która odbyła się podczas spotkania udział wzięli m.in. : architekt miasta Katowice Michał Buszek, Mirosław Czarnik prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, Marek Dąbrowski z Buro Happold, architekt Tomasz Konior i architekt Sławomir Kostur – projektant pierwszego  pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje właśnie na terenie Euro Centrum. 

To drugie w tym roku spotkanie w ramach  III edycji ogólnopolskiego cyklu: „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. Pierwsze odbyło się 29 marca we Wrocławiu.

Inicjatorem i sponsorem całego projektu  jest firma RD bud Generalny Wykonawca. Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w polskich regionach. - Budownictwo zrównoważone i ekologiczne pociąga za sobą wyższe koszty, jednak rekompensuje je późniejsza eksploatacja. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. – mówi Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny oraz Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju  w firmie RD bud.

Spółka ma doświadczenia w budowie obiektów o niskim użyciu energii m.in. we Francji. W Polsce pierwszym budynkiem posiadającym certyfikat BREEAM wybudowanym przez RD bud jest oddany do użytkowania w październiku 2011 warszawski biurowiec Mokotowska Square. Firma rozpoczęła również budowę kolejnego obiektu, który będzie mógł ubiegać się o ten certyfikat – jest to biurowiec Oxygen Park przy Al. Jerozolimskich w Warszawie. 

Energooszczędne obiekty powstają również w Katowicach. Dlatego to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa.

W najbliższym czasie na terenie Euro Centrum,  które wybudowano w miejscu dawnych Zakładów Aparatury Chemicznej „Wimach” powstanie pierwszy w Polsce biurowiec pasywny. Na terenach dawnej Huty Silesia znajduje się również katowicki Górnośląski  Park Przemysłowy, gdzie obecnie powstają energooszczędne biurowce. Zdaniem architekta Tomasza Koniora takich rozwiązań jest na razie w Polsce niewiele, w przeciwieństwie do Londynu, gdzie organizacja najbliższej Olimpiady przyczyniła się do rewitalizacji doliny rzeki Lea. -  Wszystkie obiekty na terenie olimpijskiego miasteczka zaprojektowano tak, aby po zakończeniu zawodów można było je zaadaptować do nowych funkcji -  podkreślił podczas prezentacji Marek Dąbrowski. Buro Happold pracowało przy  rewitalizacji dzielnicy Stratford znajdującej się na terenie miasteczka.
Podstawą zrównoważonego budowania jest więc planowanie, które wybiega w przyszłość.
Dobry plan zagospodarowania przestrzennego ( master plan)  równoważy wiele funkcji i celów i jest elastyczny. – podkreśla Marek Dąbrowski z Buro Happold.

Ten temat zdominował drugą część seminarium, podczas której odbyły  się praktyczne warsztaty „ Myśleć miastem” poprowadzone przez Buro Happold i architekta Tomasza Konior. Uczestnicy pracowali w grupach. Zadaniem każdej z nich było zaproponowanie rozwiązań, które umożliwią stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic, pomiędzy Dworcem PKP, nową siedzibą Muzeum Śląskiego i gmachem Narodowej  Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Uczestnicy zaproponowali m.in.  przekształcenie Alei Korfantego w miejski pasaż, ograniczenie ruchu samochodów osobowych w tym rejonie i  wzmocnienie roli transportu publicznego.  Zgodzili się też, że dobra przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Rada Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Firm Deweloperskich  i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju, Politechnika Śląska Wydział Architektury, Śląska Izba Budownictwa,  Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Katowicach i Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.  Patronat medialny objęły e-biurowce.pl .

Na potrzeby projektu „Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa”  zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków. Partnerami merytorycznymi seminarium byli: Kerakoll, Pilkington Polska, Buro Happold i Konior Studio.


0.0
Napisz pierwszy komentarz