Proton Office

IPN jednak przeniesie się na Wołoską

Podpisanie porozumienia kończy trwający 12 lat problem siedziby IPN
Podpisanie porozumienia kończy trwający 12 lat problem siedziby IPN
Warszawa. Dziś rano, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu podpisano porozumienie o przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej nowej siedziby.

Budynek zajmowany dotychczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu stanie się siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej, który musi opuścic zajmowany dotąd biurowiec sprzedany przez RUCH prywatnemu właścicielowi. Instytut na przeprowadzkę wyda kilka milionów złotych. W nowej siedzibie IPN będzie zajmować 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, jednak nie zmieszczą się tam archiwa Instytutu. 

Porozumienie podpisane dziś przez Mikołaja Budzanowskiego - Ministra Skarbu Państwa, Łukasza Kamińskiego - Prezesa IPN oraz Wojciecha Dąbrowskiego - Prezesa ARP S.A. i Piotra Majchrzaka - Wiceprezesa ARP S.A. gwarantuje, że do 30 września 2013 r. IPN otrzyma nieruchomość w stały zarząd.

- To dobry dzień dla wszystkich zaangażowanych w proces znalezienia stałej siedziby dla Instytutu Pamięci Narodowej. W końcu po 12 latach rozwiązaliśmy ten problem i doszliśmy do szczęśliwego finału. Tak, jak zapowiadaliśmy 2 miesiące temu, IPN nie został pozostawiony samemu sobie. Dzisiejsze rozwiązanie jest optymalne z punktu widzenia potrzeb tej instytucji - powiedział Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa.

Zadowolenia z podpisanego porozumienia nie ukrywał także prezes IPN.

- Przez 12 lat Instytut czekał na rozwiązanie problemu swojej siedziby. Niewątpliwie jest to moment przełomowy, choć musimy jeszcze dokonać w budynku niezbędnych adaptacji, a potem przenieść nasze zbiory z ulicy Towarowej do nowych magazynów. Transakcja była unikalna i skomplikowana, ale udało się ją przygotować w ciągu kilku tygodni - mówił Prezes IPN Łukasz Kamiński.

W styczniu Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przeniesie się do nowej siedziby w Centrum Bankowo-Finansowym przy ul. Nowy Świat 6/12 zwalniając dotychczas użytkowany biurowiec na warszawskim Mokotowie dla IPN. Z kolei przeprowadzka Instytutu do nowej siedziby nastąpi wiosną przyszłego roku. Archiwa IPN w przyszłości mają zostać przeniesione do zaadaptowanych magazynów przy ul. Kłobuckiej.


0.0
Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz