PGE Narodowy

Nowa lokalizacja na polskiej mapie outsourcingu

|
alt
O potencjale Rzeszowa w segmencie biurowym oraz pierwszym wielkopowierzchniowym projekcie biurowym klasy A w tym mieście mówi Radosław Walas, Członek Zarządu firmy Developres.
Radosław Walas
Radosław Walas

Rzeszów na polskiej mapie biurowej uznawany jest za atrakcyjny rynek wschodzący. Znajduje się tu ponad 71 000 mkw. powierzchni biurowej. Czemu ta lokalizacja wzbudza coraz większe zainteresowanie inwestorów i najemców?

 

Można powiedzieć, że Rzeszów pojawił się na polskiej mapie outsourcingu od niedawna. Jednak dzięki 8 uczelniom wyższym i 60 kierunkom kształcenia stanowi atrakcyjną lokalizację dla firm z sektora BPO/SSC, które nieustannie poszukują młodych, wykształconych pracowników. W 2012 r. Rzeszów posiadał najwyższą w Unii Europejskiej liczbę studentów na jednego mieszkańca. Oczekiwania finansowe pracowników z tej części Polski są znacznie niższe niż w innych częściach naszego kraju. A to natomiast powoduje, że koszt prowadzenia biznesu w Rzeszowie może być bardzo atrakcyjny. Dodatkowo w Rzeszowie nie występuje zjawisko podkupywania sobie pracowników, powszechne w dużych miastach, co znacznie winduje koszty pracownicze. Ważnym elementem rosnącej atrakcyjności miasta jest fakt oddania do użytku autostrady łączącej Rzeszów z Krakowem oraz szybki rozwój lotniska międzynarodowego Rzeszów - Jasionka. Również w tym roku przy Urzędzie Miasta Rzeszowa zostało powołane Biuro Obsługi Inwestora, które ma za zadanie aktywnie wspomagać firmy z sektora outsourcingu na rynku rzeszowskim.

 

SkyRes Warszawska to pierwszy wielkopowierzchniowy, nowoczesny biurowiec w Rzeszowie. Czemu zdecydowali się Państwo na realizację tak pionierskiej inwestycji?

 

Rzeszów cierpiał na brak nowoczesnych powierzchni biurowych. Już od jakiegoś czasu dochodziły do nas sygnały, że firmy z sektora outsourcingu interesują się miastem jako atrakcyjnym miejscem dla lokowania swoich oddziałów, lecz z powodu braku odpowiedniej powierzchni biurowej wybierały inne lokalizacje. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom rynku podjęliśmy decyzję o wybudowaniu SkyRes Warszawska. Jest to obiekt biurowy zaprojektowany i budowany zgodnie z najnowszymi standardami na rynku powierzchni biurowych oraz zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego – energooszczędnego.

 

Na etapie pozwolenia na budowę wprowadzone zostały zmiany do projektu. Budynek został podwyższony. Czemu zdecydowano się zwiększyć powierzchnię obiektu?

 

Zmiany do projektu były wprowadzane po dogłębnej analizie nowatorskich rozwiązań dopiero wchodzących na rynek oraz innych obiektów biurowych, które oglądaliśmy nie tylko w Polsce. Rozwiązania te były analizowane w naszym zespole ds. rozwoju, a elementy, które mogły poprawić atrakcyjność budynku i jego energooszczędność, wprowadziliśmy do projektu. Budynek urósł również dlatego, że obserwując duże zainteresowanie inwestycją podjęliśmy decyzję, aby wybudować maksymalnie wysoki budynek na jaki pozwalały nam przepisy i lokalizacja.

 

Na jakim etapie jest realizacja SkyRes Warszawska? Kiedy planowane jest ukończenie budowy i oddanie go do użytku?

 

Obecnie jesteśmy na etapie realizacji 7 kondygnacji naziemnej, czyli dokładnie w połowie budowy. Termin oddania budynku dla najemców jest ustalony na połowę 2015 r.

 

Jak Pan ocenia potencjał popytowy na rynku biurowym w Rzeszowie?

 

Zainteresowanie biurowcem SkyRes Warszawska jest bardzo duże. Prowadzimy obecnie wiele rozmów z potencjalnymi najemcami. Jednak ze względu na wczesny etap realizacji inwestycji i fakt, że jest to nasz pierwszy budynek biurowy, większość wyczekuje na bardziej zaawansowany etap budowy, aby przejść do fazy podpisania umowy najmu.

 

Jakie są Państwa dalsze plany? Wiem, że pracują Państwo nad projektem SkyRes Lubelska, bardzo proszę o zdradzenie więcej szczegółów na temat tej inwestycji.

 

W miejscu gdzie budowany jest biurowiec SkyRes Warszawska chcemy stworzyć kompleks biurowo-mieszkaniowy. Już powstały koncepcje kolejnych budynków biurowych. W przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę SkyRes Lubelska o powierzchni najmu netto ok. 16 000 mkw.

 

Czy planują Państwo inwestycje w innych regionach kraju?

 

Na chwilę obecną nie mamy takich planów.

 

Jak ocenia Pan rynek biurowy w Polsce? Czy w przyszłości mniejsze miasta zdobywać będą coraz większą popularność w tym segmencie nieruchomości? Dlaczego?

 

Rynek biurowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Do rodzimych biurowców wprowadzane są coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które podnoszą atrakcyjność powierzchni najmu. Wielu pracodawców docenia również polskich pracowników - ich zaangażowanie i kreatywność. To wszystko oraz kilka innych czynników powoduje rozwój sektora BPO/SSC w naszym kraju. Jestem przekonany, że rynek biurowy w mniejszych miastach będzie się rozwijał, a jednym z głównych powodów będzie ograniczanie kosztów przez firmy z sektora outsourcingu, które jednocześnie nie chcą tracić na jakości powierzchni oraz pracowników.

 

Zdjęcie z budowy SkyRes Warszawska


0.0
Tagi: Developres
Napisz pierwszy komentarz