Proton Office

Chillout w specjalnej strefie

|
Sofy i fotele z wysokim oparciem, jak np. zestaw Mesh oraz całe moduły tapicerowane wewnątrz z zabudowanymi bokami i górą to dobry sposób na wydzielenie strefy chilloutu od reszty biura (fot. MDD)
Strefy chilloutu pełnią ważną rolę w przestrzeni biurowej wielu firm. Takie miejsca pozwalają na odpoczynek pracowników oraz stanowią miejsce spotkań. Czym się charakteryzują? Jakie są trendy w ich aranżacji? O strefach chilloutu rozmawiamy z mgr inż. arch. Katarzyną Klimek* z firmy MDD.
mgr inż. arch. Katarzyna Klimek z firmy MDD
mgr inż. arch. Katarzyna Klimek z firmy MDD

Firmy aranżując swoje siedziby coraz częściej tworzą specjalne strefy, w których pracownik może odpocząć. Czy warto tworzyć takie miejsca i skąd wzięła się ich popularność?

 

Obecnie zdobycie i utrzymanie dobrych specjalistów to nie lada wyzwanie dla pracodawcy. A koszty rotacji i szkolenia nowych pracowników mogą nadwyrężać budżet firmy, jak również utrudniają jej stabilny wzrost. Co więc zrobić? Biuro jest odzwierciedleniem organizacji. W przypadku potraktowania tej przestrzeni jak żywego organizmu, wiele problemów rozwiązuje się samo. Równowaga jest sprawą kluczową. Jeśli jeden "organ" nie działa prawidłowo, to cały organizm na tym traci. Pracodawcy już wiedzą jak istotna jest przestrzeń chilloutu dla pracowników. Przeświadczenie, że taka strefa spowoduje, że pracownik będzie spędzał tam więcej czasu niż powinien, obecnie się zmienia.

 

Jakie są trendy w zakresie aranżacji stref chilloutu?

 

W trendach możemy zauważyć dwa najsilniejsze kierunki. 


Pierwszy: Przenikanie stref chillout ze strefami pracy i pomieszczeniami socjalnymi. Te przestrzenie są tu potraktowane już nie tylko jako miejsce wypoczynku, ale również przejmują część funkcji elastycznego sposobu pracy. 


Drugi: Ważna jest atmosfera wnętrza, którego charakter podkreślany jest poprzez wyposażenie. Najczęściej wybierane są formy designerskie, zabawne lub domowe. 
Oczywiście ten podział nie wyczerpuje tematu. Pracodawcy są coraz bardziej otwarci na pomysły pracowników, zdają sobie sprawę, że zadowolenie kadry przekłada się na wydajność i kreatywność. Pokoje do drzemki, masażu czy na spotkanie z manikiurzystką, która przychodzi raz w tygodniu przestają być rzadkością. 

 

Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w tych pomieszczeniach? 

 

To zależy od użytkownika. Głównie meble miękkie: fotele, sofy, pufy. Duża popularnością cieszą się meble odważne, nie do końca poważne lub nawiązujące do domowego klimatu. Jest to przestrzeń gdzie nie musimy się ograniczać. Obecnie nie zawsze życzeniem pracowników są piłkarzyki, choć niewątpliwie są one jednym z najczęstszych wyborów na równi z playstation (szczególnie w firmach technologicznych). Oczywiście nie możemy zapomnieć, że nie każdy preferuje relaks aktywny. Szczególnie panie cenią sobie możliwość wyciszenia, dlatego wydzielenie stref dla takiej formy odpoczynku jest równie istotne. Doskonale sprawdzi się w takiej strefie wygodny fotel z wysokim oparciem, który akustycznie odgrodzi nas od reszty pomieszczenia, podnóżek i niski stolik na kawę. 

 

  • 1
  • 2

4.0
Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz