Giant

Chillout w specjalnej strefie

|
Sofy i fotele z wysokim oparciem, jak np. zestaw Mesh oraz całe moduły tapicerowane wewnątrz z zabudowanymi bokami i górą to dobry sposób na wydzielenie strefy chilloutu od reszty biura (fot. MDD)
Strefy chilloutu pełnią ważną rolę w przestrzeni biurowej wielu firm. Takie miejsca pozwalają na odpoczynek pracowników oraz stanowią miejsce spotkań. Czym się charakteryzują? Jakie są trendy w ich aranżacji? O strefach chilloutu rozmawiamy z mgr inż. arch. Katarzyną Klimek* z firmy MDD.
mgr inż. arch. Katarzyna Klimek z firmy MDD
mgr inż. arch. Katarzyna Klimek z firmy MDD

 

Jak odpowiednio oświetlić taką powierzchnię?

 

Najlepiej jeśli jest dostęp do światła dziennego. Wyniki ankiet wskazują, że takie światło najlepiej wpływa na samopoczucie człowieka. Jak więc odpowiednio oświetlić taką strefę, jeśli nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego? Wybierajmy oświetlenie punktowe (np. kinkiet, lampa podłogowa), delikatne, o ciepłym odcieniu. Takie przy którym odpocznie wzrok. Unikajmy jarzeniówek i zimnych odcieni światła. 

 

Jakie niestandardowe rozwiązania można zastosować w tego typu strefach? 

 

Nie ma ograniczeń. Strefa chillout jest miejscem, gdzie nie powinno ograniczać się swojej wyobraźni do sofy i paru puf w krzykliwym kolorze. Najlepiej sprawdzają się pomieszczenia, które mają klimat, są potraktowane całościowo. Tego typu miejsce cieszy i ułatwia identyfikację z miejscem pracy.  Stworzenie klimatu starej łajby, kawiarni nad brzegiem oceanu, prowansalskiej kuchni, czy lasu sprawi, że strefa chilloutu będzie miejscem, z którego pracownicy będą dumni i w którym z chęcią odpoczną. 

 

W jaki sposób można wydzielić tego typu strefy od reszty powierzchni biurowej, w szczególności w przypadku przestrzeni open space?

 

Ze względów funkcjonalnych najlepiej umiejscowić tę strefę w pobliżu stref socjalnych czy aneksu kuchennego. 


Projektując taką strefę na open space musimy brać szczególnie pod uwagę akustykę tak, aby osoby przebywające w strefie relaksu nie przeszkadzały pracującym dokoła. Najczęściej projektuje się niewielkie strefy w formie wysp dla 1-4 osób w formie miękkich foteli, sof czy puf na każdym open space. Taka strefa zyskuje dwojaką funkcję: miejsca gdzie możemy na chwilę odetchnąć, ale też porozmawiać z kolegą czy koleżanka z pracy lub odbyć krótkie spotkanie adhock. 


Warto wydzielić taką przestrzeń akustycznie. Panele wolnostojące, ścienne oraz podwieszane pod sufitem pochłaniające dźwięk świetnie sprawdzają się na open space. Dosyć dobrym rozwiązaniem są sofy i fotele z wysokim oparciem, jak np. zestaw Mesh oraz całe moduły tapicerowane wewnątrz z zabudowanymi bokami i górą. 

 


 

*mgr inż. arch. Katarzyna Klimek ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunku Architektury i Urbanistyki. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w branży architektury kubaturowej i wnętrz korporacyjnych, podparte licznymi zrealizowanymi projektami. Jest specjalista w projektowaniu przestrzeni komercyjnych, biurowych oraz nowoczesnego środowiska pracy opartego na aktywnościach. Z sukcesem prowadzi duże projekty obiektów biurowych (ok. 1500-6000 mkw.). W październiku 2016 r. stanęła na czele nowego działu MDD obsługującego największe inwestycje biurowe w Polsce. Odpowiedzialna jest za prowadzenie projektów wnętrz komercyjnych oraz nadzór nad ich realizacją. 

 

  • 1
  • 2

4.0
Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz