Fińskie technologie dla polskich biurowców

|
Petri Lintumäki podczas prezentacji fińskich technologii high-performance buildings
Fińskie firmy dostarczające zaawansowane technologie budynkowe przybyły z misją gospodarczą do Polski. O rozwiązaniach z zakresu inteligentnych budynków rozmawiamy z Petri Lintumäki, dyrektorem programu High-performance building w Cleantech Finland.
Petri Lintumäki, dyrektor programu High-performance building w Cleantech Finland
Petri Lintumäki, dyrektor programu High-performance building w Cleantech Finland

 

Jedną z technologii prezentowanych podczas misji gospodarczej fińskich firm jest technologia Fourdeg, która związana jest z ogrzewaniem budynków i sieciami ciepłowniczymi. Jak działa to rozwiązanie i dlaczego warto z niego skorzystać?

Technologia ta kontroluje i sprawia, że ciepło jest dostarczane w tym czasie i w to miejsce, gdzie jest aktualne zapotrzebowanie. Co więcej, robi to z dokładnością do każdego osobnego pomieszczenia w budynku. W rezultacie użytkownicy pomieszczeń odczuwają większy komfort, a efektywność energetyczna ogrzewania wzrasta o 15-35 proc. Takie zarządzanie popytem na ciepło pozwala wyeliminować szczytowe zapotrzebowanie na ciepło z sieci, co zwiększa również efektywność i ekonomikę produkcji ciepła systemowego. Podsumowując, aby zapewnić użytkownikom biurowców większy komfort potrzebna jest mniejsza produkcja ciepła i związanych z nią emisji.

We wnętrzach spędzamy sporo godzin każdego dnia, dlatego ważne jest to byśmy dobrze się w nich czuli i by pozytywnie wpływały na nasze zdrowie. Czy pozwalają to osiągnąć technologie Halton? Gdzie można je zastosować?

Misją firmy Halton jest podnoszenie komfortu wewnątrz pomieszczeń. Halton dostarcza rozwiązania zapewniające wygodne, wydajne energetycznie i bezpieczne środowisko wszędzie tam, gdzie dobre samopoczucie osób pracujących i przebywających w pomieszczeniach jest ważne. Budynki biurowe są dla ludzi, dlatego ważne jest stworzenie w nich maksymalnego komfortu. Rozwiązania firmy Halton są już dziś powszechnie stosowane w najnowocześniejszych biurowcach w Polsce, gdzie dbałość o najemcę jest bardzo istotna. Do takich budynków można zaliczyć np.: Horizon Plaza, Atrium, Generation Park, WBG oraz nagradzane wieloma nagrodami Warsaw Spire i Ubiq.

Na czym polega unikalność panelu grzewczego i chłodzącego nowej generacji jakim jest ItuGraf firmy Itula?

ItuGraf to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które oszczędza energię, zapewnia doskonałą kontrolę jakości powietrza wewnątrz obiektu i elastyczność architektoniczną. ItuGraf RHC panel z wypełnieniem grafitowym jest najbardziej efektywnym panelem obecnym na rynku. Redukuje emisję energii i zapewnia zdrowe oraz bezpieczne środowisko pracy. Pozwala zaoszczędzić do 30 proc. energii i szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku niskotemperaturowych źródeł energii.

Najlepiej panel ItuGraf zobrazuje przykład polskiej inwestycji, w której zastosowano to rozwiązanie. Polska firma ze Starego Sącza Batim Logistics wdrożyła system grzewczo-chłodzący ItuGraf skojarzony z geotermalnym źródłem ciepła w swojej liczącej 2000 mkw. nowej siedzibie. Ostatniej zimy, rachunek za ogrzewanie wyniósł tu tylko 3800 złotych na miesiąc, co jest doskonałym wynikiem.

Świetlówki Valtavalo LED G4 są już dostępne w Polsce. Czym różnią się one od tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych?

LED G4 Valtavalo® cechują się stopniem migotania bliskim zeru, co poprawia komfort pracownika pracującego w pomieszczeniach, w których się one znajdują. Cechą wyróżniającą je jest długość życia takiej świetlówki – firma oferuje gwarancję nawet do siedmiu lat i oczywiście możliwość osiągania znaczących oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej, co przy dużych obiektach biurowych daje istotne kwoty. Firma deklaruje, że w zależności od konkretnych warunków oszczędności w zużyciu energii mogą dochodzić do 50-90 proc.

Czy istnieje coś takiego, jak baza danych fińskich technologii, gdzie zainteresowane podmioty – inwestorzy, deweloperzy, firmy budowlane i administratorzy budynków mogliby zapoznać się z fińską ofertą dla budownictwa?

Tak, oczywiście zapraszamy na stronę internetową Cleantech Finland (www.cleantechfinland.fi), gdzie można zapoznać się z technologiami i przykładowymi realizacjami z ich zastosowaniem. Warto również skontaktować się z warszawskim biurem FINPRO, przedstawicielstwa handlowego Finlandii w Polsce, które jest czymś na kształt punktu kontaktowego fińskich technologii w Polsce. Doradcy FINPRO bezpłatnie, obsługując Państwa w języku polskim, pomogą znaleźć dostawców interesującej technologii.

 

  • 1
  • 2

5.0
Tagi: FINPRO
Napisz pierwszy komentarz