Giant

SPA dla kwiatów

|
fot. Kwiaty dla Biura
Wiosna jest czasem, który kojarzy nam się z rozkwitem roślin, a tym samym przypominamy sobie o potrzebie ich pielęgnacji. Jak zadbać o kwiaty tłumaczy nam Kinga Dzwonnik z firmy Kwiaty dla Biura.

O rośliny bez wątpienia powinno się dbać przez cały rok. Często jednak dopiero obserwując wiosenny rozkwit kwiatów za oknem przypominamy sobie o pielęgnacji roślin, które mamy w domach czy biurach. Czy jest to odpowiednia pora na „SPA dla Kwiatów”?

Wiosną wszystko budzi się do życia, kwiaty wchodzą w okres wegetatywny, więc jest to idealny moment na to, żeby o nie zadbać. Powinno się je wyczyścić, przyciąć, dosypać nowej ziemi itd. Warto jednak pielęgnować rośliny na bieżąco. Regularna pielęgnacja zazwyczaj skutkuje wspaniałymi efektami. To tak, jak np. z naszymi paznokciami i włosami. Gdy o nie dbamy, odżywiamy i dokładamy wszelkich starań, by dobrze wyglądały, to tak też się dzieje. Podobnie jest z roślinami. Zadbana roślina za czas poświęcony na jej pielęgnację odpłaci się nam zielenią, kwitnięciem i czystym powietrzem.

 

Jakie są sposoby pielęgnacji roślin i jakie zabiegi w ramach opieki nad kwiatami Państwo wykonują?

Opieka nad roślinami obejmuje takie czynności jak: podlewanie, zasilanie i nawożenie, pielęgnację liści, usuwanie uschniętych tkanek, przycinanie i formowanie kwiatów, uzupełnianie ubytków ziemi, zabezpieczanie przed chorobami i szkodnikami (lub ewentualne zwalczanie szkodników), przesadzanie czy zasadzanie kwiatów, a także ich czyszczenie.

Obok tych najbardziej podstawowych zabiegów warto zwrócić uwagę na zabiegi formujące. Dzięki nim można docinać rośliny tak, by zyskiwały określone kształty i nie wyglądały na „zapuszczone”. Nieprzycinane rośliny wyglądają brzydko i często się łamią (najlepiej widać to po jukach i dracenach).

 

Które z czynności pielęgnacyjnych zaliczyłaby Pani do takich najbardziej podstawowych, których nie powinno się pomijać?

Ważne jest mycie roślin i regularne podlewanie. Warto je także nawozić, ponieważ „dokarmione” kwiaty mają ładniejsze ubarwienie, mocniej kwitną i są silniejsze. Dobrze jest także zmieniać górne warstwy ziemi, ponieważ od wody wytrąca się często biały osad, który nie wygląda estetycznie. Z tego powodu wskazane jest ściąganie górnych warstw i zastępowanie ich nową ziemią. Ziemię należy „zruszać”, czyli napowietrzać i wertykulować dzięki temu roślina ma lepsze warunki do rozrostu.

 

  • 1
  • 2

3.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
IK z W-wy :
Dziękuję Pani Kingo za przypomnienie i rady jak pielęgnować rośliny :)
23 maja 2017 21:39