WEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoCity Space logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAgrobex Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoAluprof S.A. logoPodium Investment logoArchicom logoARTSERVIS sp. z o.o. logoDuda Development logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTork logoLC Corp S.A. logoOlivia Business Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoINTERBIURO logoKontor logoTétris Poland logoForbo Flooring Systems Polska logoGTV Lighting logoEkodom Deweloper logoFuture Processing logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoBusiness House logoPorto Office B Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoSpectra Development logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Holistycznie, czyli jak?

|
Praca architekta nie kończy się na zaprojektowaniu biura, lecz czuwa on także nad zgodnością idei z realizacją. Dlaczego warto inwestować w takie podejście do projektowania wyjaśnia Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro.
Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro
Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro

 

Na początku rozmowy o holistycznie zaprojektowanym biurze rodzi się podstawowe pytanie: czym charakteryzuje się taka przestrzeń i jak się ją tworzy?

Holistycznie zaprojektowane biuro charakteryzuje się tym, że wszystkie potrzeby człowieka związane z tym miejscem– funkcjonalność, dbałość o środowisko, zdrowie, poczucie estetyczne, bezpieczeństwo, komfort psychiczny – są zaspokojone w sposób zrównoważony. Aby stworzyć taką przestrzeń do pracy, musimy bardzo wnikliwie i z dużą empatią przeanalizować środowisko pracy oraz hierarchię potrzeb pracownika.

Z jakich jeszcze innych powodów Interbiuro przed rozpoczęciem działań stara się poznać firmę, która jest jego klientem i zrozumieć jej misję?

Chcemy poznać naszego klienta, jego filozofię, profil działalności, pracowników i ich potrzeby oraz oczekiwania, aby klient był zadowolony z końcowego efektu. Pomagamy w sformułowaniu wytycznych do projektowania. Jeśli jest to potrzebne, przeprowadzamy też ankiety i prowadzimy rozmowy wśród pracowników, aby określić cele projektu. 

Kiedyś urządzanie powierzchni biurowej wiązało się z zakupem wyposażenia, wypełnieniem przepisów dotyczących tego typu miejsc i skupieniem się na wizualnym aspekcie (np. wybierając wyposażenie zgodne z meblarskimi trendami). Z czasem jednak podejście to zaczęło się zmieniać i stało się bardziej holistyczne. Co wpłynęło na tę zmianę myślenia?

Troska i dbałość o pracownika. Pracownicy są największym skarbem firmy. Może to brzmieć jak frazes, ale w ostatnim okresie nabrało to bardzo realnego znaczenia. Jeśli pracownicy są traktowani jak skarb i firma zarządza zdrowymi relacjami, to może spodziewać się wyników finansowych i sukcesu komercyjnego. 

 


5.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra