INTER-BUD logoTorus logoCity Space logoKontor logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTétris Poland logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArchicom logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoOlivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoSpectra Development logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Holistycznie, czyli jak?

|
Praca architekta nie kończy się na zaprojektowaniu biura, lecz czuwa on także nad zgodnością idei z realizacją. Dlaczego warto inwestować w takie podejście do projektowania wyjaśnia Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro.
Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro
Małgorzata Grzyb, architekt & interior designer z firmy Interbiuro

 

Na początku rozmowy o holistycznie zaprojektowanym biurze rodzi się podstawowe pytanie: czym charakteryzuje się taka przestrzeń i jak się ją tworzy?

Holistycznie zaprojektowane biuro charakteryzuje się tym, że wszystkie potrzeby człowieka związane z tym miejscem– funkcjonalność, dbałość o środowisko, zdrowie, poczucie estetyczne, bezpieczeństwo, komfort psychiczny – są zaspokojone w sposób zrównoważony. Aby stworzyć taką przestrzeń do pracy, musimy bardzo wnikliwie i z dużą empatią przeanalizować środowisko pracy oraz hierarchię potrzeb pracownika.

Z jakich jeszcze innych powodów Interbiuro przed rozpoczęciem działań stara się poznać firmę, która jest jego klientem i zrozumieć jej misję?

Chcemy poznać naszego klienta, jego filozofię, profil działalności, pracowników i ich potrzeby oraz oczekiwania, aby klient był zadowolony z końcowego efektu. Pomagamy w sformułowaniu wytycznych do projektowania. Jeśli jest to potrzebne, przeprowadzamy też ankiety i prowadzimy rozmowy wśród pracowników, aby określić cele projektu. 

Kiedyś urządzanie powierzchni biurowej wiązało się z zakupem wyposażenia, wypełnieniem przepisów dotyczących tego typu miejsc i skupieniem się na wizualnym aspekcie (np. wybierając wyposażenie zgodne z meblarskimi trendami). Z czasem jednak podejście to zaczęło się zmieniać i stało się bardziej holistyczne. Co wpłynęło na tę zmianę myślenia?

Troska i dbałość o pracownika. Pracownicy są największym skarbem firmy. Może to brzmieć jak frazes, ale w ostatnim okresie nabrało to bardzo realnego znaczenia. Jeśli pracownicy są traktowani jak skarb i firma zarządza zdrowymi relacjami, to może spodziewać się wyników finansowych i sukcesu komercyjnego. 

 


5.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz
mantra