Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Biuro musi być zgodne z DNA firmy

|
O tym, jak zmieniały się biura w ciągu ostatnich 20 lat i dlaczego warto w nie inwestować opowiada Sylwia Pędzińska, Dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International.
Sylwia Pędzińska, Dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International
Sylwia Pędzińska, Dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International

 

Jak wspomniałam na początku, obecnie biuro jest elementem trochę HR-owym. Zwiększa ono atrakcyjność danego pracodawcy, a tym samym pomaga przyciągnąć i zatrzymać pracownika. Firmy często dążą do tego, by biuro było wizytówką i wyrażało ich misję i wartości. Czy faktycznie warto inwestować w zindywidualizowaną przestrzeń biurową?

Dzisiejsze biuro jest ważnym ogniwem łączącym pracowników z firmą. Tworzy więzi międzyludzkie i buduje unikalną tożsamość każdej firmy. Biuro staje się narzędziem employer brandingowym i może być źródłem przewagi konkurencyjnej. Firmy chcą być bardziej innowacyjne i wydajne, a pracownicy są zazwyczaj największym kosztem dla firmy, ale także jej największym atutem. Aby to zrobić, firmy muszą zadbać o dobrobyt i zaangażowanie pracowników, czego efektem będzie większa efektywność pracy całego zespołu. Należy pamiętać, że przestrzeń biurowa może zarówno ułatwić, jak i utrudnić realizację tych zadań. Dlatego warto przy wsparciu zaufanego i doświadczonego partnera zaplanować biuro w oparciu o jego unikalne DNA.

W zeszłym roku Colliers International uruchomił w Polsce dział Workplace Innovation, który doradza klientom podczas tworzenia strategii środowiska pracy i w zarządzaniu zmianą. Jak powinien wyglądać taki proces zmiany w przestrzeni pracy?

Idealny proces to taki, który pomaga zidentyfikować unikalne DNA firmy i różnych zespołów oraz dostosować środowisko do specyficznych oczekiwań każdego. Zrozumienie prawdziwych potrzeb organizacji, czyli kultury korporacyjnej, stylów pracy, demografii pracowników, struktury organizacyjnej, wpływu branży jest tym, co napędza właściwe rozwiązania. W Colliers integrujemy wiedzę i doświadczenie doradców nieruchomości, architektów, psychologów biznesu, socjologów i osób z obszaru HR, co pozwala na przeprowadzenie kompleksowej analizy i wypracowanie wielopłaszczyznowej strategii dalszego działania.

Proces zmian w środowisku pracy zaczynamy od spotkania z zarządem, aby poznać potrzeby i wizję długofalowego rozwoju firmy. Następnie nasi eksperci obserwują specyfikę codziennej pracy, interakcje między pracownikami czy poziom wykorzystania poszczególnych powierzchni. Po dogłębnej analizie, przedstawiamy klientowi potencjalne korzyści i ryzyka zmian, a także rekomendacje dotyczące konkretnych rozwiązań. Ważne jest, aby ewentualna metamorfoza była spójna ze strategią rozwoju firmy. Nigdy nie narzucamy rozwiązań z góry, lecz aktywnie włączamy pracowników i dział HR w cały proces. Takie podejście pomaga dokonać zmian lub stworzyć zupełnie nowe środowisko pracy, które najlepiej odpowiada potrzebom firmy i jej pracowników.

Rozpoczęliśmy od spojrzenia w przeszłość i podsumowania zmian, które zaszły w przestrzeni biurowej w ciągu minionych 20 lat. Przeanalizowaliśmy, jak wygląda środowisko pracy obecnie. Pora na spojrzenie w przyszłość – jak zatem będziemy pracować w przyszłości?

W najbliższych latach coraz więcej firm będzie inwestować w rozwiązania technologiczne automatyzujące powtarzalne procesy, aby zwiększyć konkurencyjność. Co istotne, praca oparta na relacjach międzyludzkich nadal będzie odgrywać kluczową rolę. W przyszłości w jeszcze większym stopniu będzie się wymagać od pracowników holistycznego spojrzenia, analizy i wyciągania wniosków, które następnie przełożą się na kreatywne rozwiązania. Upowszechni się system pracy projektowej w zespołach, składających się ze specjalistów z różnych dziedzin i krajów.

Jednocześnie biura przyszłości będą sprzyjać budowie relacji międzyludzkich, które są niezbędne przy tworzeniu nowych innowacyjnych rozwiązań. Dlatego przestrzeń biurowa będzie jeszcze bardziej stymulować pracę twórczą i dzielenie się wiedzą. Biura przyszłości będzie też cechować duża mobilność pracowników i możliwość szybkiej aranżacji przestrzeni do aktualnych zadań. 

 

 

  • 1
  • 2

5.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra