Czego pragną programiści?

|
Wizualizacja idealnego biura IT wg Grupy Nowy Styl
Programiści to pracownicy, wokół których krąży wiele legend biurowych. We wstępie raportu „Czego pragną programiści” czytamy, że są oni postrzegani jako bardzo wymagający względem warunków i miejsca pracy. Czy rzeczywiście są aż tak kapryśni?

Powiedziały Panie, że pracownikom podoba się zieleń w biurze i elementy, które „udomawiają” tę przestrzeń. Jak duże znaczenie dla programistów ma design?

A.D.: Ku naszemu zaskoczeniu, ¼ badanych wskazała, że atrakcyjne biuro może być dla nich benefitem. Wynik ten pokazuje, że w Polsce rodzi się potrzeba ładnego biura wśród pracowników.

M.B.: Myślę, że dla programistów atrakcyjne biuro przede wszystkim musi być funkcjonalne, ponieważ to bardzo pragmatyczna grupa. Chcą, żeby ich stanowisko pracy było bardzo komfortowe, tj. odpowiednia liczba monitorów, ergonomiczne krzesło, szerokie biurko, które pozwala na to, by przysiadł się tester czy drugi programista itd. Dopiero gdy zadałyśmy pytanie o idealne biuro, w odpowiedziach pojawiały się elementy związane z designem. Myślę, że dla ludzi pracujących w różnych branżach ważne jest to, by biuro najpierw spełniało ich potrzeby, a to, by było atrakcyjne wizualnie, jest kwestią drugorzędną. Oczywiście w pięknym biurze zawsze milej się pracuje, ale liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Czy polscy programiści lubią swoje biura? Czy są zadowoleni z tych, w których obecnie pracują?

A.D.: W większości tak. Z naszych badań wynika, że ok. 60 proc. programistów jest zadowolonych ze swoich przestrzeni pracy.

M.B.: Ciekawa rzecz wyszła, gdy sprawdziłyśmy korelację pomiędzy zadowoleniem z biura a chęcią pracy zdalnej. Grupa, która była bardziej zadowolona ze swojego biura, chciała mniej pracować zdalnie. Jest to zatem jakaś podpowiedź dla pracodawców, którzy skarżą się, że ludzie chcą coraz więcej pracować zdalnie, przez co pogarsza się przepływ informacji w organizacji itd. Osoby, które są niezadowolone z biur ze względu na przestrzeń czy atmosferę, uciekają z nich.

W ten sposób upada stereotyp programisty odizolowanego od społeczeństwa, któremu nie zależy na relacjach w pracy.

A.D.: W Polsce funkcjonuje jeszcze mit programisty sprzed 20 lat, a to się już przecież zmieniło, bo programistów jest coraz więcej. Dawniej to była elitarna grupa ludzi, która czasem znała się z imienia i nazwiska. Byli to pasjonaci, którzy na rynku pracy i w społeczeństwie nie byli zrozumiani, bo sami pewne szlaki musieli przecierać. W tym momencie, ponieważ jest tak duże zapotrzebowanie na programistów, są to ludzie, którzy mają różne zainteresowania i doświadczenia pracy. Warto pamiętać, że programista jest nie tylko pracownikiem, ale też uczestnikiem życia społecznego, funkcjonującym w konkretnym środowisku i chciałby, żeby środowisko pracy nie było od tego całkowicie oderwane.

budki telefoniczne, fotele, zieleń, praca, biuro

Podsumowując, dlaczego warto zainwestować w biuro?

M.B.: Warto popatrzeć na biuro jak na inwestycję. Mówi się, że dwa największe źródła kosztów w firmie to wynagrodzenia i przestrzeń biurowa. Zapominamy o tym, że w zależności od biura ludzie będą mniej lub bardziej efektywnie pracować. Jeżeli mamy w biurze wysokiej klasy specjalistów, którym płacimy niemałe pensje i oczekujemy, że będą innowacyjni, będą rozwiązywać problemy, wymyślać produkty czy zajmować się klientami w sposób profesjonalny, to warto tę innowacyjność wprowadzić również do przestrzeni biurowej. Biuro powinno być maksymalnie dopasowane do potrzeb danej organizacji, odzwierciedlać jej kulturę organizacyjną i styl pracy.

 


2.0
Tagi: Nowy Styl
Napisz pierwszy komentarz