Proton Office

Inwestorzy wybierają Kraków

|
Czym Kraków przyciąga inwestorów? Jak stolica Małopolski wypada na tle innych polskich miast? O tym, co składa się na pozycję biznesową Krakowa opowiadają Sebastian Wysocki, menedżer oddziału Antal w Krakowie i Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, CBRE.
Sebastian Wysocki i Kamil Tyszkiewicz
Sebastian Wysocki i Kamil Tyszkiewicz

W opracowanym przez Antal i CBRE raporcie „Potencjał inwestycyjny Krakowa” średnia ocena wszystkich czynników dla stolicy Małopolski to 7,1 pkt. w 10-stopniowej skali. Czy Kraków to miejsce atrakcyjne inwestycyjnie?

Sebastian Wysocki, menedżer oddziału Antal w Krakowie: Kraków od lat intensywnie się rozwija. Dziś uważany jest za kwitnący ośrodek naukowy, kulturalny oraz biznesowy. Obserwujemy jednak, że tutejszy rynek pracy również zaczyna mierzyć się z wszechobecnym rynkiem kandydata i trudnościami z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry. To z kolei powoduje, że inwestorzy poddając analizie potencjał wybranych lokalizacji, baczniej przyglądają się wszelkim wskaźnikom pozwalającym określić dostępność specjalistów i menadżerów w danym regionie. Jak wynika z badań Antal, waga potencjału ludzkiego osiąga coraz wyższy priorytet. Jednocześnie, w połączeniu z innymi czynnikami, wyróżniającymi Kraków (takimi jak potencjał edukacyjny, infrastruktura, czy dostępność atrakcyjnej powierzchni biurowej), miasto nadal pozostaje w czołówce zainteresowania inwestorów w rankingach europejskich i ogólnopolskich.

Jakie aspekty wpływają na decyzje inwestycyjne firm?

Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, CBRE: Władze miasta od kilku lat prowadzą zintensyfikowane działania, mające na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców, ale przede wszystkim – tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu. Miasto może pochwalić się największą dostępnością wykwalifikowanych pracowników w Polsce oraz drugim co do wielkości rynkiem nowoczesnych powierzchni biurowych i to właśnie te dwa aspekty przemawiają najbardziej na korzyść stolicy Małopolski.

Wiemy już, które aspekty przemawiają na korzyść stolicy Małopolski, ale czy to one odróżniają ją od innych lokalizacji? Jeśli nie, to który czynnik szczególnie wyróżnia Kraków na tle innych miast? 

Sebastian Wysocki: W Krakowie niezmiennie wysoko oceniane jest zaplecze edukacyjne, które przekłada się na duży potencjał zatrudnienia. Każdego roku studia w stolicy Małopolski kończy średnio ok. 50 tys. absolwentów, z tego ponad 13 tys. stanowią absolwenci szkół technicznych (dla porównania – w Warszawie ponad 7 tys. osób). Dostępność do najlepiej wykwalifikowanej kadry zdecydowanie wyróżnia Kraków na tle innych lokalizacji. Jednocześnie miasto cieszy się dynamicznym rozwojem centrów usług wspólnych. W ciągu roku w stolicy Małopolski powstało prawie dwa razy więcej nowych ośrodków niż w Warszawie. Popyt na specjalistów jest zatem naprawdę wysoki, a miasto jest w stanie zaspokoić potrzeby nowych inwestycji. Ponadto, nie bez znaczenia pozostaje czołowe miejsce Krakowa na rynku powierzchni biurowych i bogata oferta, dostosowana do zróżnicowanych potrzeb inwestorów.

W Krakowie jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest sektor centrów biznesowych. Czy stolica Małopolski staje się polskim centrum outsourcingu?

Kamil Tyszkiewicz: Sektor centrów usług biznesowych jest jedną z najważniejszych gałęzi małopolskiej gospodarki. Intensywny rozwój sektorów IT/SSC/BPO w ostatnich latach potwierdzają rosnące liczby nowo otwieranych centrów. Pod tym względem Kraków plasuje się zaraz za Warszawą z liczbą 157 centrów usług wspólnych dla biznesu. W ciągu roku w stolicy Małopolski powstało prawie dwa razy więcej nowych ośrodków niż w Warszawie. Warto zwrócić również uwagę, że najwyższe przeciętne zatrudnienie w tym sektorze obserwujemy właśnie w Krakowie. Mimo rosnącej konkurencji i ogromnej obecności istniejących już inwestycji, cały czas realizowane są nowe projekty.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: CBRE Kraków
Napisz pierwszy komentarz